32 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Adam Niedzielski w Olsztynie: Rząd wyda 6,5 mln zł na rozbudowę laboratoriów w sanepidach

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyjechał w środę do Olsztyna. Mówił, że obecnie priorytetem w walce z pandemią jest badanie mutacji koronawirusa.

Oprócz Adama Niedzielskiego do Olsztyna przyjechali też wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i zastępujący głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka. Spotkanie w stolicy regionu zdominował temat sekwencjonowania genomu koronawirusa w Polsce i zabezpieczenia kraju na wypadek wzrostu zakażeń.

Adam Niedzielski z wizytą w Olsztynie

– Jesteśmy na takim etapie pandemii, w którym liczba nowych zachorowań znacząco spadła. Obecnie, aby wykryć 250 zachorowań, wykonujemy około 50 tys. badań dziennie. Rok temu było to kilka tysięcy badań dziennie – mówił Adam Niedzielski.

Jak zaznaczył, priorytetem walki z pandemią jest zbudowanie szerokiej możliwości sekwencjonowania genomu koronawirusa w laboratoriach. Szef resortu zdrowia podkreślił, że potrzebne jest w tym celu udoskonalenie przepływu informacji i utworzenie jednolitych zasad badań.

– Rząd zainwestuje 6,5 mln zł w rozbudowę sieci laboratoriów sanepidu. Dzięki temu będzie możliwe badanie wszystkich nowych przypadków zakażeń – zapowiedział Adam Niedzielski. – W ciągu dwóch miesięcy będziemy mogli sekwencjonować wszystkie przypadki nowych zakażeń w Polsce, bez potrzeby wysyłania ich za granicę – dodał.

Wariantów koronawirusa, określanych przez WHO jako tzw. alertowe, jest kilka. Polsce najbardziej zagraża jest wariant Delta, zwany wcześniej indyjskim. Do tej pory zdiagnozowano w naszym kraju około 80 przypadków tego typu.

Za najgroźniejsze mutacje koronawirusa uznano do tej pory brytyjską, południowoafrykańską, brazylijską i indyjską. Światowa Organizacja Zdrowia skatalogowała je pod nazwami odpowiednio: Alfa, Beta, Gamma i Delta. Wszystkie dotychczasowe szczepionki, według producentów, zapewniają ochronę przeciw tym wariantom.

Rząd zmniejsza liczbę łóżek covidowych

O tym, że jakość wywiadów epidemiologicznych i szybkość uzyskiwania wyników sekwencjonowania to obecnie kluczowe elementy ograniczania epidemii, mówił z kolei Krzysztof Saczka. – Jednak doposażenie laboratoriów inspekcji pozwoli badać nie tylko mutacje koronawirusa, ale reagować także na inne zagrożenia. Inspekcja dba, żebyśmy czuli się bezpiecznie nie tylko w czasie pandemii, ale także w wielu aspektach życia i wypoczynku.

Wiceminister Waldemar Kraska mówił natomiast, że w ciągu najbliższych tygodni zmniejszy się liczba łóżek covidowych. – Zostaną one wykorzystane do przyjmowania pacjentów z innymi schorzeniami – powiedział Kraska.

I dodał: – Chcemy, aby w wakacje Polacy czuli się bezpiecznie, dlatego też wciąż zachęcamy wszystkich do szczepień.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły