16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Więcej wiernych w kościołach, hotelach, kinach i na koncertach. Rząd otworzy też dyskoteki

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Od niedzieli więcej wiernych będzie mogło przebywać w kościołach. W hotelach maksymalne obłożenie wyniesie 75 proc., zwiększy się także limit publiczności w wydarzeniach sportowych i na koncertach, odbywających się w obiektach sportowych. Zmiany dotyczą też restauracji, transportu, kin, teatrów i dyskotek.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego. Premier i szef resortu zdrowia opowiedzieli o wakacyjnym luzowaniu obostrzeń.

Więcej wiernych w kościołach

– Otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica, bo rozpoczyna się Euro. Z kolei już od niedzieli 13 czerwca więcej wiernych będzie mogło przebywać w kościołach, połowa miejsc będzie mogła być zajęta – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Kolejne luzowanie obostrzeń zaplanowano natomiast od 26 czerwca.

– Targi i konferencje będą mogły zgromadzić większą liczbę gości, nowy limit to jedna osoba na 10 mkw. Taki sam limit będzie obowiązywał w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach i salach zabaw.

Wydarzenia sportowe i koncerty w obiektach sportowych będą mogły natomiast odbywać się z większą liczbą widzów – maksymalnie 50 proc. miejsc. Rząd zwiększy również limit dopuszczalnych miejsc zajętych w hotelach do 75 proc.

Co ważne, do limitu nie będą wliczane dzieci do 12. roku życia, a także osoby zaszczepione.

– Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po trzeciej fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, ponieważ dane są coraz lepsze. Musimy jednak wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też osób zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord – ponad 620 tys. szczepień dziennie – mówił szef polskiego rządu.

W Polsce bardziej liberalnie niż w innych krajach

Adam Niedzielski zapowiedział również, że od 26 czerwca w kinach i teatrach zacznie obowiązywać nowy limit – 75 proc. wszystkich miejsc. – Z kolei już od przyszłego tygodnia będzie można kupować jedzenie, np. popcorn – poinformował.

Taki sam limit, również od 26 czerwca, zacznie obowiązywać w restauracjach, lokalach gastronomicznych i wesołych miasteczkach. Zmieni się także limit miejsc w transporcie publicznym – 100 proc. obłożenia. 26 czerwca zostaną również otwarte kluby i dyskoteki z limitem 150 osób na lokal (zaszczepieni nie wliczą się do limitu).

Minister Adam Niedzielski stwierdził ponadto, że rząd polski – w porównaniu do władz innych krajów – mocno poluzowuje obostrzenia. – Między innymi w Hiszpanii i Portugalii cały czas jest obowiązek noszenia maseczki na powietrzu. W niektórych krajach nadal obowiązuje też godzina policyjna – mówił szef resortu zdrowia.

I dodał: – Porównując nasz stopień liberalizacji obostrzeń, można powiedzieć, że są one teraz mocno poluzowane.

Nowe zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły