24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Czeka nas komunikacyjny armagedon? W Olsztynie rusza budowa drugiej linii tramwajowej

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Wykonawca przejął już pierwszy z placów budowy. A to oznacza, że rusza budowa drugiej linii tramwajowej w Olsztynie. Utrudnienia w ruchu na pewno będą, więc mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

Urzędnicy podpisali umowę z konsorcjum firm Polimex Infrastruktura-Trakcja-Polimex na początku czerwca. Od tego czasu wykonawca przygotowywał niezbędną dokumentację, aby móc zrealizować zadanie. Na początek roboty zaczną się w południowej części Olsztyna.

Rusza budowa drugiej linii tramwajowej w Olsztynie

– Pierwsze zadanie to budowa łącznika dróg położonych za hipermarketem przy ul. Krasickiego – mówi Andrzej Karwowski, kierownik kierownik ratuszowej jednostki realizującej projekt tramwajowy.

I dodaje: – Trasa będzie łączyć lokalne uliczki z wybudowaną niedawno ul. Szymborskiej, czyli jezdnią biegnącą przez dawny poligon na Pieczewie, która prowadzi do obwodnicy miasta. To będzie element objazdów na czas wszystkich robót, który już pozostanie i będzie mógł być wykorzystywany także po zakończeniu inwestycji.

Łącznik ma powstać do 28 lipca. Poza tym w połowie miesiąca rozpoczną się także prace na pętli na Pieczewie, a także wzdłuż ulic Wilczyńskiego i Krasickiego. Oznacza to także utrudnienia w ruchu, zarówno dla kierowców, jak również rowerzystów czy pieszych.

Nowe torowisko w 2023 roku

Nowa infrastruktura to około sześciu kilometrów podwójnego torowiska. Zostanie poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości około 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

Projekt zakłada także powstanie stref o spowolnionym ruchu czy rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowę około 10 km tras rowerowych, a także rozbudowę systemu ITS. W jego zakresie finansowym jest ponadto zakup nowych tramwajów (łącznie 12 sztuk), które buduje w Turcji firma Durmazlar.

Budowa drugiej nitki tramwajowej powinna zakończyć się w sierpniu 2023 roku. Koszt całej inwestycji wynosi ponad 403 mln zł.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olsztyn. Zmiana w organizacji ruchu w miejscu, gdzie powstanie estakada
5 miesięcy temu

[…] że nad skrzyżowaniem ulic Synów Pułku z Krasickiego powstanie estakada o długości około 270 […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły