18 C
Olsztyn
sobota, 25 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

W Olsztynie brakuje pieniędzy na odśnieżanie. I co teraz?

Musisz przeczytać

Zaplanowany na tegoroczną Akcję Zima budżet jest mniejszy ze względu na oszczędności. Teraz okazuje się, że w Olsztynie brakuje pieniędzy na odśnieżanie ulic i chodników. Drogowcy poprosili o wsparcie.

Na zimowe utrzymanie miasta ZDZiT zabezpieczył w tym roku 3,5 mln zł. Plan budżetu na zakup soli wyniósł z kolei 1 mln zł. W ostatnich tygodniach zima w Olsztynie mocno dała się jednak we znaki. A drogowcy stanęli pod ścianą, bo pieniądze w kasie powoli się kończą.

W Olsztynie brakuje pieniędzy na odśnieżanie

Koszt zimowego utrzymania miasta za grudzień 2020 i styczeń 2021 wyniósł około 3 mln zł. Na zakup soli, z zaplanowanego 1 mln zł, wydano 800 tys. zł – mówi nam Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Dodaje przy tym, że obecnie drogowcy realizują wszystkie działania w tegorocznej Akcji Zima.

Ale… – …biorąc pod uwagę intensywne opady śniegu i temperaturę nierzadko spadającą poniżej 10 stopni Celsjusza, by zachować dotychczasowy poziom zimowego utrzymania dróg i ciągów pieszych, ZDZiT zwrócił się (do władz miasta – red.) o zwiększenie środków finansowych – mówi rzecznik olsztyńskich drogowców.

Cięcia z powodu koronawirusa

Drogowcy z Olsztyna poprosili o dodatkowe 2 mln zł na zimowe utrzymanie dróg, placów i chodników, a także o dodatkowy milion złotych na zakup soli drogowej. Koronowski stwierdza, że kwoty, do jakich planowane jest zwiększenie tegorocznego budżetu, są zbliżone do lat ubiegłych.

– Tegoroczne planowane środki były niższe przede wszystkim ze względu na oszczędności podejmowane w związku z wpływem epidemii Covid-19 na budżet miasta – przyznaje rzecznik ZDZiT-u.

Przypomnijmy, że chodzi o sławne przed nowym rokiem “8%”. W trakcie uchwalania budżetu Olsztyna na 2021 rok miejskie jednostki dostały od prezydenta Grzymowicza zadanie poszukania oszczędności w swoich wydatkach. OSiR na przykład zlikwidował Dział Sportu, wydatki ograniczyć musiał również ZDZiT.

Z naszych informacji wynika, że urzędnicy w ratuszu szukają dodatkowych pieniędzy, o które poprosili drogowcy z Olsztyna. Poszukiwanie środków nie jest jednak jedynym problemem.

Olsztyn podzielono na dziewięć rejonów tzw. zimowego utrzymania, a zadania te realizuje obecnie siedem firm. Umowy z większością wykonawców kończą się w tym roku, więc trzeba będzie podpisać nowe. I może się okazać, że nowe oferty wzrosną wielokrotnie.

Więcej artykułów

12 KOMENTARZE

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krzroy
1 rok temu

W Olsztynie brakuje pieniędzy na wszystko oprócz paranoi tramwajowej. Takiego mamy nieudanego prezydenta

Rachela
1 rok temu

Pytanie – czy jeśli parkingi samochodowe nie odpowiadają normom (ilość śniegu utrudnia i wręcz uniemożliwia dojazd, arkowanie, wyjazd, dojście…) to czy należy wnosić za “coś” to opłaty?

Maciej Nicewicz
1 rok temu

Rozejrzyj się. Wystarczy tylko do okoła.

Bardzo trafionym stwierdzeniem jest “Gdzie są pieniądze z lat ubiegłych”.

No i kwestia czy Tatar nadal lepszy od Solaria. Na razie gnije pod dachem zamiast zarabiać pieniądze.

Jak większość społeczeństwa mam tylko średnie wykształcenie, mimo to widzę postępującą niestrawność po prezydenckim weselu.

Pora zakończyć pandemię Grzymowicza a kasą z działki Wyszyńskiego-Pstrowskiego (bo za basen już wydana) ratować ulice i podwórka.

Oczy i uszy otwarte.
Pozdrawiam.

Last edited 1 rok temu by Maciej Nicewicz
Maciej Nicewicz
1 rok temu

Bezrobotnym prace niech da miasto. Niech każdy szufluje.

Dłużnicy Spółdzielni podobnie.

No i może panowie zza krat… Jak za starych lat.

Przeglądnąłem Twoje ostatnie artykuły i zdjęcia do nich a Ty się pytasz “Gdzie tak jest?”

A może są to tylko poglądowe ilustracje do artykułów…

Last edited 1 rok temu by Maciej Nicewicz
Mateusz Przyborowski
1 rok temu

Pytałem celowo o konkrety. Za mało miejsca, żeby tłumaczyć, dlaczego. Ale ok, w skrócie: bo czytają również urzędnicy, ze ZDZiT-u również. I być może coś z tym zrobią, jeśli do tej nie zrobili. A jeśli nie, to może chociaż się zawstydzą. A co do pomysłów na to, kto ma odśnieżać miasto – chyba na coś idą podatki mieszkańców?
Pozdrawiam.

Anna
1 rok temu

Panie Macieju trafnie Pan ujął ja sama wziełam łopatę i odśnieżyłam miejsce parkingowe ale większość zapomina że ma rączki a co najważniejsze wszyscy by brali pieniążki tylko bez pracy

Elf
1 rok temu
Reply to  Anna

Jak pani nie płaci podatków, to niech pani odśnieża.

As as
1 rok temu

A gdzie ta sól niby poszła bo wszystko białe czarna to jest np droga na Szczytno

Kierowca
1 rok temu

Ale w latach ubiegłych nie było takiej zimy jak w tym roku to na co zostały wydane pieniądze. 2 miesiące tyle pieniędzy a drogi jak nie były odśnieżone i posypane to takie są po dzień dzisiejszy. Śmiech na sali.

julek
1 rok temu
Reply to  Kierowca

Jak gdzie na przydupasów Grzymowicza i jego paranoje

julek
1 rok temu

chcialo sie tramwaji i tego zlodzieja to teraz) opaty i jaxda

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły