24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

ZDZiT w Olsztynie również ograniczy wydatki w przyszłym roku. Gdzie będą cięcia?

Musisz przeczytać

Prezydent Olsztyna zlecił wszystkim miejskim jednostkom ograniczenie wydatków na poziomie 8 procent. Sprawdziliśmy więc, gdzie ZDZiT znalazł oszczędności w przyszłym roku. Niestety, ucierpią pasażerowie.

Na początku grudnia pisaliśmy o Ośrodku Sportu i Rekreacji w Olsztynie, który swoje 8 proc. przyszłorocznych oszczędności znalazł w likwidacji Działu Sportu. To oznacza, że w 2021 roku w stolicy regionu mogą nie odbyć się duże imprezy sportowe. Więcej o tym przeczytacie >TUTAJ.

ZDZiT szukał oszczędności w każdym sektorze

Jednak wszystkie miejskie jednostki dostały od prezydenta Olsztyna zadanie poszukania ośmioprocentowych oszczędności w przyszłorocznych wydatkach. Pasa musi więc również zacisnąć Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu.

– Przy tak szerokich gałęziach działalności oszczędności były pozyskiwane praktycznie z każdego sektora – mówi nam Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT.

I dodaje: – Zaczynając od wydatków związanych z transportem publicznym, przez wydatki związane z utrzymaniem zieleni miejskiej, Lasu Miejskiego po infrastrukturę. Tylko w zależności od poszczególnej branży i tego, czy wpływa ona bezpośrednio na bezpieczeństwo w ruchu drogowym bądź przemieszczaniu się, były to oszczędności na mniejszym lub większym poziomie.

Cięcia skierowane głównie na Kortowo

Niestety, ucierpią na tym pasażerowie korzystający z komunikacji publicznej. Oszczędności są skierowane głównie na Kortowo. – Będą kumulowane w czasie trwania bieżącego roku akademickiego, tzn. w pierwszym półroczu 2021 roku, tak aby oferta od wakacji lub nowego roku szkolnego była jak najbardziej zbliżona do oferty sprzed wybuchu pandemii Covid-19 – tłumaczy rzecznik drogowców.

Teraz poznaliśmy więcej szczegółów tych zmian. Od 1 stycznia będą cięcia w kursowaniu niektórych linii autobusowych i tramwaju nr 3. ZDZiT tłumaczy, że ograniczenia w funkcjonowaniu linii obsługujących kampus (autobusy o numerach 3, 103, 130, 302, 303, 305, 309) mają charakter tymczasowy. Związane są z pandemią i utrzymującym się zmniejszonym popytem na przejazdy w tym kierunku.

– Poziom obsługi komunikacyjnej Kortowa utrzymany zostanie na poziomie rozkładów obowiązujących co roku we wrześniu, ale dodatkowo z utrzymaniem części kursów linii nr 305 i 309 – informują drogowcy.

Autobus zamiast tramwaju, ale tylko w godzinach szczytu

Co również ważne, decyzja o terminie powrotu wszystkich linii do zwiększonej częstotliwości kursowania zostanie podjęta w zależności od bieżącej sytuacji epidemiologicznej.

A teraz szczegóły. 1 stycznia tramwajowa “trójka” zostanie zawieszona. W dni robocze drogowcy uruchomią autobus zastępczy Z-3, ale tylko w godzinach szczytów komunikacyjnych.

Jeśli chodzi o linie autobusowe:

– nr 103: w dni robocze ograniczona częstotliwość kursowania i brak obsługi odcinka Stary Dwór – Brzeziny,
– nr 104: zgodnie z decyzją gminy Purda całkowite zawieszenie linii,
– nr130: w dni robocze ograniczona częstotliwość kursowania,
– nr 141: uruchomienie, na wniosek pasażerów, dodatkowych kursów umożliwiających dojazd w kierunku krańca “Cementowa” na godz. 9 i powrót w kierunku krańca “Osiedle Generałów” po godz. 17,
– nr 201, 203: likwidacja części kursów w czasie najwyższej częstotliwości kursowania,
– nr 205: część kursów realizowana będzie z/do krańca “Witosa” zamiast “Tęczowy Las”,
– nr 302, 303: zawieszenie linii,
– nr 305, 309: ograniczenie częstotliwości kursowania.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie ZDZiT-u w zakładce “Rozkład jazdy”.
Zarząd rezygnuje z gotówki

Od 1 stycznia będzie też nowość. ZDZiT uruchomi dodatkową funkcję, która ma ułatwić, ale też skrócić proces kupowania biletów w biletomatach mobilnych, które znajdują się w autobusach.

Pasażer będzie miał dwie opcje zakupu biletu: w tradycyjnej wersji papierowej, który następnie należy skasować w kasowniku lub wirtualny – przypisany i zakodowany do karty płatniczej, za pomocą której dokonany zostanie zakup. Ta opcja dotyczy także urządzeń z funkcją NFC w smartfonach czy smartwatchach.

Drogowcy przekonują, że jest to nie tylko innowacyjny, ale przede wszystkim bezpieczny sposób zakupu biletu w czasie pandemii. Pasażer korzysta wyłącznie z ekranu dotykowego i czytnika bezstykowego, a nośnikiem biletu jest karta płatnicza lub urządzenie NFC z aplikacją płatniczą.

Sam zakup biletu wirtualnego jest do tego szybki i prosty. W pierwszej kolejności wybieramy na ekranie biletomatu rodzaj biletu (jednoliniowy, 30, 45, 90-minutowy, 24-godzinny albo 3-dobowy). Później wybieramy kartę płatniczą jako formę płatności i klikamy opcję „Bilet elektroniczny przypisany do karty płatniczej”. Finalizując transakcję, wybieramy „Zapłać kartą płatniczą”.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły