20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

W centrum Olsztyna znaleziono ludzkie szczątki

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W trakcie robót budowlanych w centrum Olsztyna znaleziono ludzkie szczątki. Prace były prowadzone na parkingu przy Urzędzie Miasta. Roboty wstrzymano. Sprawą zajmują się policjanci i prokurator.

Przeczytaj również: Duża inwestycja w centrum Olsztyna. Konieczna będzie ekshumacja?

Prace prowadzono na parkingu przy ulicy Ratuszowej, niedaleko Urzędu Miasta i dotyczyły ustawienia ładowarek do samochodów elektrycznych. Robotnicy natknęli się na ludzkie szczątki na głębokości około 1,5 metra. Odkryto miednicę i piszczele. Prace wstrzymano, a o znalezisku poinformowano policjantów.

Ludzkie szczątki przy olsztyńskim ratuszu

Na miejscu pracowali policjanci, prokurator, a także grupa dochodzeniowo-śledcza i technik kryminalistyki. Policjanci poinformowali, że znalezione kości zostaną zabezpieczone do dalszych badań.

Odkryte przez robotników ludzkie szczątki mogą pochodzić z byłego cmentarza katolickiego, który kiedyś znajdował się w pobliżu obecnego ratusza. Budynek Urzędu Miasta wybudowano bowiem na tzw. Górnym Przedmieściu, obok rozwidlenia dawnej drogi, która prowadziła do Dobrego Miasta i Barczewa.

W tym miejscu stał również XIV-wieczny kościół św. Krzyża, a obok znajdował się cmentarz katolicki. Kościół rozebrano w 1806 roku, ale cmentarz przetrwał dłużej. Został zlikwidowany w 1911 roku, przy okazji budowy nowego ratusza. Ówczesne władze miasta odkupiły nekropolię od parafii za 70 tys. marek. Szczątki pochowanych tam olsztynian ekshumowano, ale tylko w miejscu, gdzie stanął gmach ratusza. Resztę grobów przykryto jedynie płytami chodnikowymi.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Na budowie drogi S61 archeolodzy odkryli ludzkie szczątki i naszyjnik
10 miesięcy temu

[…] odwadniającego wzdłuż południowej łącznicy węzła Ełk Wschód archeolodzy odkryli liczne szczątki ludzkie. Analiza danych wykazała, że znany z informacji archiwalnych cmentarz po południowej stronie […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły