20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

UWM w Olsztynie otwiera nowy kierunek studiów. Tacy fachowcy są cenni na rynku

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Od nowego roku akademickiego na UWM w Olsztynie będzie można studiować geoinformatykę. Trwają właśnie ostatnie prace związane z uruchomieniem nowego kierunku.

Nowy kierunek studiów powstaje na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie. Zgodę na umieszczenie go w ofercie kształcenia wyraził już Senat uczelni – informuje Radio UWM FM.

Nowy kierunek na UWM w Olsztynie

Geoinformatyka pojawi się w ofercie rekrutacyjnej na rok akademicki 2021/2021. Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie planuje utworzenie dwóch grup na studiach inżynierskich pierwszego stopnia.

Skąd zrodził się pomysł na nowy kierunek? – Jest to związane z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowych oraz geoprzestrzennych, takich jak GIS Science, co przejawia się coraz szerszym zastosowaniem zaawansowanych technik komputerowych i nowoczesnych urządzeń pomiarowych – mówi prof. Urszula Filipkowska, prodziekan WG ds. kształcenia.

I dodaje: – Kształcenie na kierunku geoinformatyka będzie skoncentrowane na wykształceniu w studencie umiejętności obsługi nowoczesnego sprzętu pomiarowego. I taki sprzęt już na wydziale jest i czeka na studentów. To m.in. odbiorniki satelitarne GNSS, georadary laserowe, echosondy, a także nasz najnowszy zakup – tzw. dron podwodny, który będzie umożliwiał rejestrację obrazu w środowisku wodnym.

Geoinformatyk to supernowoczesny geodeta

Pani prodziekan podkreśla, że absolwenci geoinformatyki są dzisiaj poszukiwani na rynku pracy. Jest to również nowy zawód, którego powstanie wymusił rozwój technologiczny.

– Poprzez analizę rynku zorientowaliśmy się, że inne uczelnie w Polsce, które wcześniej kształciły studentów na kierunku geodezja i kartografia, otwierają równolegle kierunek geoinformatyka. Od początku zwracaliśmy uwagę na to, żeby oba te kierunki nie konkurowały ze sobą o studentów – mówi prof. Urszula Filipkowska.

Geodeta powszechnie kojarzy się z osobą, która wytyczy budynek w terenie, drogę, sieć wodociągową czy kanalizacyjną lub zmierzy granicę działki czy uprawy. Geoinformatyk z kolei ma być supernowoczesnym geodetą, który…

– …zamiast pomiarów w terenie wyśle drona, w gruncie wykorzysta georadar, a zamiast kreślić mapę, wykorzysta zobrazowania fotogrametryczne. I tego właśnie będziemy uczyć naszych przyszłych studentów – stwierdza prof. Filipkowska.

Źródło: Uwmfm.pl


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hulajnoga, tramwaj, a może samochód? Zbadają to naukowcy z UWM
8 miesięcy temu

[…] UWM w Olsztynie otwiera nowy kierunek studiów. Tacy fachowcy są cenni na rynku […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły