16 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Umowa podpisana, można remontować olsztyńską Uranię

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Nic już nie stoi na przeszkodzie do przebudowy tego ważnego dla miasta i regionu obiektu. Olsztyńską Uranię wyremontuje spółka Mirbud. W czwartek w hali podpisano umowę z wykonawcą.

Hala widowiskowo-sportowa Urania w kształcie, jaki znamy od ponad 40 lat, przechodzi do historii. Za niecałe dwa lata w jej miejscu powstanie praktycznie całkiem nowy i nowoczesny obiekt.

Olsztyńską Uranię czeka gruntowna przebudowa

– Urania, jedna z najbardziej charakterystycznych brył architektonicznych Olsztyna, odzyska dawny blask, zyskując przy tym nowy, ale nawiązujący do tradycji wygląd, nowoczesne wyposażenie, a przede wszystkim nowe funkcje – stwierdził podczas czwartkowego podpisania umowy marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Droga do tego momentu była jednak długa i skomplikowana.

– Niezwykle istotne było wynegocjowanie z Komisją Europejską ponad 131 mln zł dofinansowania – przypomniał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Teraz czekamy na faktycznie rozpoczęcie inwestycji oraz, z niecierpliwością, wypatrujemy momentu, by móc korzystać z nowego obiektu.

Zamiast obecnych trzech brył, jakie składają się na olsztyńską Uranię, docelowo zostaną tak naprawdę dwie, połączone ze sobą. W głównej bryle znajdzie się boisko, z którego będą mogli korzystać m.in. siatkarze, szczypiorniści, koszykarze i tenisiści. Powstanie też widownia, na której zasiądzie ponad 4 tys. kibiców.

Druga część hali to m.in. sala treningowo-rozgrzewkowa (z widownią na 500 osób), sala podnoszenia ciężarów, szatnie i pomieszczenia rehabilitacyjne. Pomiędzy bryłami znajdzie się miejsce na ściankę wspinaczkową, która powstanie pod przeszklonym dachem. W podpiwniczeniu pojawią się natomiast pomieszczenia techniczne i parkingi.

Przy nowej hali wykonawca wybuduje również lodowisko. A teren wokół obiektu zostanie zagospodarowany w taki sposób, aby tworzył przyjazną i reprezentacyjna przestrzeń.

Wykonawca projektuje już kopułę olsztyńskiej hali

– Z obecnego budynku zostaną praktycznie fundamenty i konstrukcja stanowiąca szkielet obiektu – mówi Sławomir Nowak, wiceprezes Mirbud S.A.

I dodaje: – Teraz jesteśmy w trakcie projektowania nowej kopuły hali. Wkrótce powinniśmy wiedzieć, czy szkielet będzie wymagał wzmocnienia, czy będzie wystarczający, by usadowić na nim nową kopułę. Ta inwestycja jest sporym przedsięwzięciem, ale mamy doświadczenie w budowie obiektów sportowych, więc nie mam wątpliwości, że za 20 miesięcy wszyscy będziemy cieszyć się z nowej hali.

Co również ważne, po przebudowie hala Urania będzie obiektem energooszczędnym, a tym samym ekologicznym. Cały obiekt zostanie wyposażony w klimatyzację, wentylację z odzyskiem ciepła, pompy ciepła z odzyskiem ciepła podczas pracy lodowiska, a także w panele fotowoltaiczne.

Obiekt ma być wykorzystywany na potrzeby imprez sportowych, jak również organizacji widowisk i wydarzeń, takich jak przedstawienia teatralne, operowe, seanse filmowe, koncerty, kongresy, zjazdy, wystawy czy targi. Do wydarzeń będzie można wykorzystać zarówno halę główną, jak również salę treningowo-rozgrzewkową.

Plac budowy zostanie przekazany spółce Mirbud najprawdopodobniej 1 lipca. Miesiąc później powinny rozpocząć się rozbiórki, które mają potrwać do trzech miesięcy. Wszystkie prace, których wartość wynosi prawie 195 mln zł, ma się zakończyć w trzecim kwartale 2023 roku.

  • olsztyńską uranię
  • olsztyńską uranię
  • olsztyńską uranię
  • olsztyńską uranię
  • olsztyńską uranię
  • olsztyńską uranię

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sportowcy z Olsztyna rozsiani po regionie. Przez remont Uranii
11 miesięcy temu

[…] Umowa podpisana, można remontować olsztyńską Uranię […]

Z olsztyńskiej Uranii zostało już niewiele [ZDJĘCIA]
9 miesięcy temu

[…] komentarz padający z ust tych, którzy widzą na własne oczy rozbiórkę olsztyńskiej Uranii. Od kilku tygodni trwa bowiem demontaż kopuły wysłużonej staruszki, ale ciężki sprzęt “zaatakował” też starą […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły