28 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Szlak Świętej Warmii, czyli w te miejsca warto przyjechać na dłużej!

Musisz przeczytać

Ten realizowany już od ponad roku projekt turystyczny ma wydobyć Warmię z cienia Mazur. Ale władze Powiatu Olsztyńskiego poszły o krok dalej i chcą rozszerzyć Szlak Świętej Warmii o nowe miejsca, które warto odwiedzić.

Formalnie Szlak Świętej Warmii to nieznakowany szlak turystyczno-pielgrzymkowy. Swoim zasięgiem obejmuje szesnaście miejsc, które tworzą sanktuaria i miejsca związane z ludźmi i historią biskupstwa warmińskiego. Jednak szlak adresowany jest nie tylko do pielgrzymów, to również propozycja ciekawego spędzenia urlopu albo chociaż kilku dni na Warmii.

Szlak Świętej Warmii sukcesem turystycznym i promocyjnym

Oficjalnie Szlak Świętej Warmii zainaugurowano 1 czerwca ubiegłego roku. I okazał się sporym sukcesem, ponieważ stał się również ideą łączącą leżące na Warmii samorządy, organizacje turystyczne i lokalnych przedsiębiorców.

Osią projektu jest strona internetowa szlakswietejwarmii.pl. To multimedialny podpowiednik turystyczny, w którym znajdują się wszelkie materiały związane z trasą szlaku. Powstała też grupa na Facebooku o tej samej nazwie, gdzie można się dzielić swoimi spostrzeżeniami i zdjęciami. Starostwo olsztyńskie zachęca bowiem do łosier, czyli wycieczek, zarówno turystów indywidualnych, jak i do ich organizowania biura turystyczne czy pielgrzymkowe. Co więcej, trasa została już przetarta przez uczestników wycieczek organizowanych przez olsztyński PTTK czy rowerzystów, nie tylko z powiatu olsztyńskiego.

Stronę internetową uzupełniają książki (np. “Szlak Świętej Warmii), mapy, wydawnictwa multimedialne i różne gadżety. Pojawiły się już i pojawiać się będą także produkty regionalne związane ze szlakiem. Dostępne są już na przykład warmiński chleb pielgrzyma z Piekarni Tyrolskiej, sublimat winny Mikołaja Kopernika z Mazurskich Miodów, ciasta warmiaczek i sernik warmiński przygotowane przez olsztyński Społem. Wkrótce pojawią się również warmińskie piwo łosierowe, woda mineralna i słodycze. Książki i produkty dostępne są m.in. w księgarniach i sklepach Społem.

Władze powiatu idą za ciosem

– Cieszę się, że pomysł chwycił i możemy go wspólnie z naszymi coraz liczniejszymi partnerami z całej Warmii rozwijać – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Pierwsza odsłona projektu, mimo że przypadła na trudny okres w ruchu turystycznym, okazała się sukcesem. Idziemy więc za ciosem i na ten sezon przygotowaliśmy tzw. suplement w postaci przewodnika “Okolice Szlaku Świętej Warmii”. Prezentujemy w nim kolejnych szesnaście ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejsc naszego regionu.

Obecnie w olsztyńskim starostwie trwają prace, aby zarejestrować stowarzyszenie, które ma połączyć warmińskie samorządy w staraniach o pieniądze na promocję i inwestycje infrastrukturalne, mające podnosić atrakcyjność szlaku.

– Jak widać, nasz projekt to przedsięwzięcie multimedialne, ale też i wieloelementowe oraz wielosezonowe, bo jest to propozycja nie tylko na wakacje. Chcemy, aby turyści odwiedzali Warmię przez cały rok, a nie, jak jeziora mazurskie, tylko sezonowo – dodaje starosta Abako.

Święta Warmia w pigułce

Warmia, zwana niegdyś Świętą Warmią, to wyjątkowa kraina w województwie warmińsko-mazurskim, o której historii i kulturze świadczy bogate dziedzictwo architektury sakralnej (ponad 2,5 tys. zabytków), miejsca kultu związane z objawieniami, relikwiami, cudownymi wizerunkami i przydrożne kapliczki.

Święta Warmia to też wybitni ludzie Kościoła. Wśród jej biskupów byli mężowie królewskiej krwi, późniejsi kardynałowie, prymasi Polski, a także wybitni twórcy kultury, m.in. Jan Dantyszek, Marcin Kromer czy Ignacy Krasicki. Tutaj wypoczywał Karol Wojtyła jako ksiądz i pielgrzymował jako papież Jan Paweł II. Tu było miejsce przymusowego odosobnienia Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na Warmii posługę biskupią pełnił również Józef Glemp, zanim został prymasem. Tu w końcu przez ponad 40 lat żył i dokonywał wielkich odkryć Mikołaj Kopernik, astronom i kanonik kapituły katedralnej.

Śladami tych wybitnych osobistości oraz przez miejsca ważne dla historii wiedzie właśnie Szlak Świętej Warmii. Tworzy go szesnaście stacji-przystanków: Bałdy, Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno, Frombork i Braniewo.

Kolejnych szesnaście przystanków to z kolei Okolice Szlaku Świętej Warmii. Miejsca, które również zasługują na poznanie ze względu na ciekawe historie z nimi związane, ich wspaniałe zabytki oraz malownicze krajobrazy, w które są wpisane. Okolice Szlaku Świętej Warmii tworzą: Barczewo, Bartąg, Biskupiec, Brąswałd, Ełdyty Wielkie, Jeziorany, Jonkowo, Klebark Wielki, Kolno, Kurki, Międzylesie, Olsztynek, Orneta, Płoskinia, Sząbruk i Świątki.

  • szlak świętej warmii
  • szlak świętej warmii
  • szlak świętej warmii
  • szlak świętej warmii

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły