29 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Szkolą się, bo też chcą szczepić mieszkańców

Musisz przeczytać

Ponad 150 farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów medycznych z Warmii i Mazur bierze udział w szkoleniu, które odbywa się w Centrum Symulacji Medycznych UWM w Olsztynie. Po zakończeniu kursu będą mogli szczepić mieszkańców przeciwko koronawirusowi.

Kursanci, a jest ich 157, są pracownikami placówek medycznych z województwa warmińsko-mazurskiego i z kilku miejscowości w województwach ościennych. To farmaceuci, fizjoterapeuci i diagnostycy medyczni, którzy zgłosili chęć włączenia się w walkę z pandemią.

Chcą szczepić mieszkańców

Wiedza i umiejętności, które poznają na szkoleniu, nie są dla nich niczym nowym, bo podobne ćwiczenia mieli wcześniej na studiach wyższych. Jednak aby móc szczepić mieszkańców przeciwko koronawirusowi, muszą przejść odpowiedni kurs. Zajęcia odbywają się w Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prowadzą je pracownicy Szkoły Zdrowia Publicznego UWM.

Kurs składa się z trzech części. Część pierwsza to wykłady online w domach. Pozostałe etapy odbywają się już w centrum symulacji.

– Najpierw uczestnicy przechodzą 90-minutowe szkolenie praktyczne z udzielania pomocy osobom, które doznały powikłań poszczepiennych. Potem mają, trwające również 90 minut, ćwiczenia z wykonywania iniekcji. Każdy uczestnik szkolenia wykona ich 20 pod okiem doświadczonych pielęgniarek zabiegowych – tłumaczy dr hab. n. med. Jadwiga Snarska, dyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego UWM.

Będą szczepić w narodowym programie

Część teoretyczna zakończy się testem, natomiast część praktyczna – egzaminem. Po odbytym kursie każdy uczestnik otrzyma ponadto certyfikat Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, który pozwoli szczepić przeciwko koronawirusowi.

Co więcej, każda osoba, która otrzyma taki certyfikat, będzie mogła włączyć się do Narodowego Programu Szczepień. A to z kolei powinno przełożyć się na zwiększenie punktów szczepień.

Szkolenia w CSM UWM są bezpłatne i odbywają się w różnych terminach w grupach 22-osobowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. Potrwają do końca kwietnia.

szczepić
Fot. Janusz Pająk/UWM
szczepić
Fot. Janusz Pająk/UWM

Źródło: UWM w Olsztynie/lek


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły