29 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

200 milionów dla Warmii i Mazur? Ważna deklaracja Jarosława Gowina w Olsztynie

Musisz przeczytać

W przyszłym tygodniu przedstawię Radzie Ministrów projekt uchwały o dodatkowe 200 milionów złotych dla Warmii i Mazur – zapowiedział w czwartek Jarosław Gowin. Ministrowi rozwoju, pracy i technologii w Olsztynie towarzyszyli posłowe Porozumienia Michał Wypij i Wojciech Maksymowicz oraz Marcin Czyża, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W czwartek do Olsztyna przyjechał Jarosław Gowin. Przed południem minister rozwoju, pracy i technologii spotkał się z dziennikarzami, a z jego ust padła ważna deklaracja, dotycząca naszego województwa.

200 milionów dla Warmii i Mazur?

– Zdajemy sobie sprawę, że pandemia uderza w kondycję całego polskiego społeczeństwa i samorządów. Zwłaszcza w tych regionach, które w stosunkowo dużym stopniu opierają swój rozwój na branżach dotkniętych szczególnym kryzysem, zwłaszcza w turystyce – mówił w Olsztynie lider Porozumienia.

Jarosław Gowin dodał, że z jego inicjatywy rząd przyjął niedawno program pomocy dla gmin górskich. Również i tym razem wicepremier ma nadzieję, że politycy Zjednoczonej Prawicy i opozycji poprą projekt uchwały o przekazaniu 200 milionów złotych samorządom z Warmii i Mazur. Jak zaznaczył Jarosław Gowin, chodzi o zrekompensowanie możliwości inwestycyjnych.

– Straty gospodarcze ponoszą przedsiębiorcy z Warmii i Mazur, ale również straty samorządów powinny zostać zrekompensowane. Dlatego w przyszłym tygodniu przedstawię Radzie Ministrów projekt uchwały, która przewiduje przekazanie dodatkowych 200 milionów samorządom z Warmii i Mazur.

I dodał: – Liczę, że ten projekt zostanie poparty ponad podziałami przez wszystkich parlamentarzystów ziemi warmińsko-mazurskiej. Zwłaszcza parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości czy szerzej – Zjednoczonej Prawicy. Liczę też, że do tej inicjatywy przychylą się moje koleżanki i moi koledzy z rządu. Zestawiliśmy w tym projekcie skalę strat, argumenty są poważne, dlatego jestem dobrej myśli.

* Dalsza część artykułu znajduje się pod zdjęciem.

200 milionów warmii mazur
– W przyszłym tygodniu przedstawię Radzie Ministrów projekt uchwały, która przewiduje przekazanie dodatkowych 200 milionów samorządom z Warmii i Mazur – zapowiedział Jarosław Gowin Fot. Mateusz Przyborowski
“Trzeba wykorzystywać walory”

Z apelem do wicepremiera Gowina o wsparcie samorządów z naszego regionu zwrócili się już wcześniej posłowie Porozumienia Michał Wypij i Wojciech Maksymowicz.

* Dalsza część artykułu znajduje się pod zdjęciem.

200 milionów warmii mazur
Michał Wypij: – Te pieniądze są niezbędne do zniwelowania strat wynikających z pandemii i dodatkowych obostrzeń Fot. Mateusz Przyborowski

– Z dużą determinacją zawsze będziemy zabiegać o to, żeby jak największe dobro spływało do naszego województwa, zwłaszcza w trudnych momentach. Dlatego walczyliśmy o środki, które są niezbędne ziemi warmińsko-mazurskiej do zniwelowania strat wynikających z pandemii i dodatkowych obostrzeń – powiedział Michał Wypij.

A Wojciech Maksymowicz dodał: – Od początku uważaliśmy, że trzeba wesprzeć Warmię i Mazury w sposób szczególny, ponieważ pierwsze silne uderzenie, jeżeli chodzi o ograniczenie działalności gospodarczej, było właśnie w naszym regionie. Trzeba jednak myśleć o przyszłości. Warmia i Mazury powinny być zapleczem Polski dla regenerowania sił Polaków. Trzeba wykorzystywać walory tej ziemi, bo to jest również wielka szansa dla naszego regionu. Dodatkowe wsparcie Warmii i Mazur w wysokości 200 milionów złotych pozwoli naszym gminom przystosować się do nowych warunków.

* Dalsza część artykułu znajduje się pod zdjęciem.

Warmia i Mazury powinny być zapleczem Polski dla regenerowania sił Polaków – stwierdził Wojciech Maksymowicz Fot. Mateusz Przyborowski
Dlaczego nie 300, a 200 milionów dla Warmii i Mazur?

Jarosław Gowin mówił też o tym, że przy okazji tzw. Nowego Ładu miałaby na stałe zostać wprowadzona dodatkowa subwencja rozwojowa dla samorządów. – Wierzę, że to rozwiązanie poprze cały obóz Zjednoczonej Prawicy – stwierdził wicepremier.

W trakcie spotkania padło też pytanie o to, dlaczego mowa jest teraz o 200, a nie – jak jeszcze niedawno – 300 milionach wsparcia dla Warmii i Mazur. Taką bowiem informację w mediach społecznościowych przekazał kilka tygodni temu poseł Michał Wypij.

– Faktycznie doszło do przeliczenia poziomu wsparcia, podobnie jak miało to miejsce w przypadku gmin górskich. W tamtym przypadku przewidziano alokację na poziomie miliarda złotych, a w efekcie wykorzystano dwie trzecie. Dlatego pula dla Warmii i Mazur wynosi 200 milionów. Ważne jednak, aby wykorzystywać wszystkie narzędzia, które pomogą naszemu regionowi – odpowiedział Michał Wypij.

O konkursach unijnych, dedykowanych Warmii i Mazurom mówił natomiast Marcin Czyża, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – W marcu PARP ogłosiła wyniki naboru tzw. trzech schematów w ramach funduszy norweskich. Cały program jest wart 100 milionów euro i ta kwota popłynie niedługo do polskich przedsiębiorców – powiedział Marcin Czyża.

I dodał: – Jeśli chodzi o Warmię i Mazury, szczególnie pozytywna okazała się ocena wniosków w kategorii innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich. W ramach tego formatu 60 proc. inwestycji powstanie w województwie warmińsko-mazurskim.

Marcin Czyża mówił m.in. o konkursach z funduszy norweskich Fot. Mateusz Przyborowski

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
1 rok temu

Póki co dziś czwartek w KPRM cisza?.Obiecywać prosta sprawa coś załatwić już gorzej.Daję dolary za orzechy że nic z tego nie będzie.

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły