22 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Święto UWM. Władze uczelni mają powody do zadowolenia

Musisz przeczytać

Po 2-letniej przerwie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ponownie obchodził swe święto. Przy okazji przedstawiono informacje o prowadzonych inwestycjach.

Uczestnikami uroczystego posiedzenia Senatu UWM byli m.in. rektorzy i prorektorzy zaprzyjaźnionych polskich uczelni oraz prof. Natalia Czuchraj – prorektor Narodowego Uniwersytetu Politechnika Lwowska. Obecni byli także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, służby zdrowia, organizacji i instytucji kultury, współpracujących z Uniwersytetem oraz księża katoliccy i greckokatoliccy.

Honoris causa dla profesor z Ukrainy

Prof. Jerzy Przyborowski zauważył, że tegoroczne święto odbywa się w czasie szczególnym – po przerwie w obchodach spowodowanej pandemią i w czasie, gdy Rosja na Ukrainie toczy brutalną wojnę. – Bucza, Mariupol – nie wzięły się z nieba – mówił rektor Przyborowski. – Nie wolno nam być obojętnymi, odwracać głowy od aktów okrutnej przemocy, której doświadczają nasi sąsiedzi i przyjaciele z Ukrainy. Dopóki nie zakończy się wojna, a świat nie wróci do normalności – powinniśmy pilnować samych siebie, abyśmy nie przywykli do tej agresji. 

W trakcie święta UWM wręczono tytuł Honorowego Profesora UWM prof. Jarinie Turczyn z Narodowego Uniwersytetu Politechnika Lwowska. Tytuł ten został przyznany za jej wkład “w rozwój współpracy międzynarodowej, a w szczególności za współpracę z Instytutem Nauk Politycznych UWM i z samorządem województwa warmińsko-mazurskiego”. 

UWM inwestuje 

Przy okazji przedstawiono informacje o prowadzonych inwestycjach. Obecnie na UWM są prowadzone inwestycje o łącznej wartości 262 mln zł, w których wkład własny uczelni wynosi 112 mln zł. To m.in. nowa siedziba Wydziałów Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji. Wszystko wskazuje na to, że budynek zostanie oddany do użytku wcześniej niż planowano. W przypadku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego prowadzona jest tam rozbudowywa placówki o kolejne skrzydło. Inwestycja ta pozwoli na zapewnienie opieki ok. 140 pacjentom. Coraz bliżej jest też otwarcie Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi, w którym będzie działać ultranowoczesny mikro akcelerator liniowy do radiochirurgii. To pierwsze takie urządzenie w Polsce, z którego pacjenci będą mogli skorzystać już wiosną 2023 r. Koszt to ok. 21 mln zł.

Ważnym elementem kształcenia studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej jest m.in. budowa Polikliniki Wyjazdowej Dużych Zwierząt za 52 mln zł. Kolejna inwestycja UWM to „Kortosfera” – Centrum Innowacji i Popularyzacji Nauki. Trwa kompletowanie jego wyposażenia. Otwarcie zaplanowane jest na 2023 rok. Koszt 33 mln zł, w tym 16 mln zł wkład własny UWM. – Rozwijając Uniwersytet, dbamy także o nasz kampus. Niedawno zakończyliśmy modernizację kortów tenisowych – przypomniał rektor.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły