22 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Sprzątają jeziora pod Olsztynem – dołącz do akcji!

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Akcje oczyszczania terenów lasów i jezior to coroczne inicjatywy organizowane w Nowej Wsi. Przynajmniej raz w roku OSP Nowa Wieś, KGW Nowalijki i sołectwo Nowa Wieś spotykają się by przy współpracy z Nadleśnictwem Olsztyn i zaangażowaniu mieszkańców wysprzątać okoliczne tereny.

W tym roku skoordynowali działania z zaprzyjaźnionym sołectwem Przykop, które również organizuje tego typu działania na terenie sołectwa. Do współorganizacji zgłosiły się również Klub Sportowy Leśnik Nowe Ramuki, Lokalna Organizacja Turystyczna Pogranicze Warmii i Mazur z Przykopu i Fundacja AQUA. Skoordynowanie działań i współpraca przyczynią się do efektywniejszego i szerszego wymiaru akcji. Działacze ruszają o 10:00 z dwóch miejscowości podzielni na grupy. Każda z grup będzie miała do przejścia około 5 km. Teren jaki zostanie objęty akcją to drogi z Nowej Wsi w kierunku jeziora Duża Czerwonka oraz drogi z Przykopu do Małej Czerwonki, a następnie linie brzegowe tych dwóch jezior. Po zakończeniu sprzątania wolontariusz udadzą się na poczęstunek w formie ogniska, który odbędzie się przy świetlicy wiejskiej w Nowej Wsi.

Jeziora Mała i Duża Czerwonka to chluba naszego regionu. To miejsca wypoczynku nie tylko mieszkańców ale i turystów, miejsca spacerów i relaksu, dlatego tak ważne jest dla by były czyste i zadbane.

Niestety pomimo wielu działań promocyjnych w zakresie ekologii i dbania o środowisku wielu ludzi nie darzy szacunkiem przyrody.  Spacerujący w kierunku jezior notorycznie znajdują po drodze różnego rodzaju opakowania po chipsach, butelki, porzucone jednorazówki. Pomimo wielu starań mieszkańców, różnego rodzaju apelach  w formie znaków na plażach i wydawałoby się świadomości społecznej o negatywnym wpływie zanieczyszczeń na środowisko, problem pozostawiania śmieci w lasach jest wciąż widoczny. Zdarzają się ewenementy, którzy przywożą do lasów opony, blachy, części samochodowe, a nawet meble.

Organizowanie podanych wydarzeń to walka z tym problemem. Każdy chce odpoczywać na łonie zadbanej, czystej przyrody i cieszyć się pięknem krajobrazu, ale niestety nie każdy ma czyste sumienie. Sprzątają po wszystkich, którzy sumienia nie mają i bezczelnie wyrzucają śmieci do lasów.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły