16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Straż Graniczna podsumowała 2020 rok. Najwięcej było lewych papierosów [FILMY, ZDJĘCIA]

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Ubiegłoroczne działania warmińsko-mazurskich pograniczników doprowadziły do zabezpieczenia nielegalnych wyrobów akcyzowych o wartości ponad 14,3 mln zł. A w jakich innych sprawach brała udział Straż Graniczna?

* Przeczytaj także: Dwanaście miesięcy w Olsztynie, czyli subiektywne PODSUMOWANIE 2020 roku

W minionym roku największą wartość ujawnionych towarów stanowiły nielegalne papierosy o wartości ponad 8,1 mln zł. Pogranicznicy z Warmii i Mazur zdeponowali również krajankę tytoniową o wartości blisko 3,2 mln zł. Pomimo mniejszego ruchu na granicy, funkcjonariusze SG na drogowych przejściach granicznych odzyskali ponadto utracone pojazdy o wartości ponad pół miliona złotych. Pozostałą wartość stanowiły narkotyki, alkohol i paliwa.

Straż Graniczna podsumowała 2020 rok

W 2020 roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili międzynarodowe, zorganizowane grupy przestępcze, m.in. białorusko-ukraińską. Na gorącym uczynku zatrzymano obywateli Białorusi, pracujących przy produkcji nielegalnych papierosów i kierowcę narodowości ukraińskiej.

Efektem kilkumiesięcznej pracy funkcjonariuszy było również zatrzymanie szefa i członków zorganizowanej grupy przestępczej, która trudniła się nabywaniem, przygotowywaniem i wprowadzaniem do obrotu wyrobów akcyzowych na ogromną skalę. W nielegalnym procederze, oprócz Polaków, brał udział Ormianin. Rozbito również polsko-litewską szajkę tytoniową, zamieszaną w handel nielegalnymi papierosami, której członkowie uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu.

Przed sądem stanęli także członkowie międzynarodowej grupy przestępczej, działającej na terenie Polski, Niemiec i Łotwy, podejrzani o udział w procederze handlu ludźmi. Dwóch Polaków należących do grupy werbowało swoich rodaków, będących w trudnej sytuacji finansowej, do pracy w Niemczech. Następnie, pod pretekstem legalizacji zatrudnienia, wykorzystywano dane osobowe ofiar do przestępczej działalności. Pokrzywdzonym zakładano konta i firmy, na które wyłudzano dofinasowania.

Oryginalne tłumaczenia zatrzymanych

Do sądu wpłynął też akt oskarżenia przeciwko kobiecie i jej partnerowi, którzy podrabiali dokumenty umożliwiające cudzoziemcom pracę w Polsce.

Osoby zamieszane w nielegalną działalność tłumaczą się różnie. Przykłady wyjaśnień, które za chwilę przeczytacie, pokazują, jak niezwykłą kreatywnością potrafi wykazać się człowiek…

– Kierowca, przewożący nielegalną krajankę tytoniową, powiedział funkcjonariuszom, że znalazł ją w przydrożnym rowie. Inny mężczyzna wyjaśniał, że wiezie ściółkę dla chomika – mówi kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzeczniczka W-MOSG.

Natomiast Białorusini, przyłapani na gorącym uczynku przy produkcji nielegalnych papierosów, tłumaczyli funkcjonariuszom, że jeden jest kelnerem, drugi kucharzem, a trzeci… elektrykiem.

Straż Graniczna podsumowała rok – zobacz zdjęcia i filmy

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Straż Graniczna ogłosiła nabór na Warmii i Mazurach. Ponad 4 tys. na rękę
8 miesięcy temu

[…] – Służba w straży granicznej daje przede wszystkim stabilne zatrudnienie i możliwość rozwoju w różnych dziedzinach. Kontroler ruchu granicznego, funkcjonariusz do zadań specjalnych, technik kryminalistyki – to tylko niektóre możliwości rozwoju – mówi Mirosława Aleksandrowicz, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły