24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

UWAGA! W Olsztynie zlikwidują nieopłacone groby

Musisz przeczytać

Najpierw przegląd, później odpowiednie oznakowanie, a w ostateczności likwidacja. Pracownicy Zakładu Cmentarzy Komunalnych oznakowali żółtymi taśmami groby, które są nieopłacone.

Na olsztyńskich cmentarzach przy ul. Poprzecznej i w Dywitach jest kilkadziesiąt tysięcy grobów. Każdego też roku pracownicy Zakładu Cmentarzy Komunalnych weryfikują poszczególne kwatery i sprawdzają, które nagrobki są opłacone. Ostatnie takie działanie odbyło się na przełomie września i października ubiegłego roku.

Później zostaną zgruzowane

Podczas każdej takiej akcji ZCK informuje też, że nieopłacone groby zostaną zlikwidowane, a miejsca po nich udostępnione pod bieżące pochówki. Nagrobki po zlikwidowanych grobach są z kolei deponowane w magazynie przez rok od dnia likwidacji grobu. Po tym terminie nieodebrane przez uprawnione osoby nagrobki są gruzowane, a szczątki trafiają do ossuarium.

Właśnie odbywa się kolejna weryfikacja olsztyńskich grobów. – Tym razem zastosowaliśmy dodatkowo taśmy z nadrukiem “likwidacja grobu”, którymi opasujemy wybrane nagrobki – mówi Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. – Jest to kolejna próba dotarcia do osób zainteresowanych utrzymaniem grobu na dalsze 20 lat.

Każdy przegląd poprzedza szereg działań, które mają zwrócić uwagę na zbliżający się termin opłacenia grobu. Informacje o takiej weryfikacji pojawiają się m.in. przez cały październik na ogrodzeniach cmentarzy. Poza tym w kwaterach, które podlegają przeglądowi, wystawia się mobilne tablice informacyjne, na takich grobach pojawiają się też kartki z komunikatem.

Kiedy zostaną zlikwidowane groby?

Zgodnie z Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych ponowne użycie grobu nie może nastąpić w przypadku, gdy jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie i uiści opłatę za pochowanie zwłok na kolejne 20 lat. To oznacza, że formalności może dopełnić praktycznie każdy, kto zauważy, że upływa czas, na jaki został opłacony grób.

W tym roku właściciele kilkudziesięciu olsztyńskich grobów nie zgłosili się do administracji cmentarzy. Jeśli tego nie zrobią, groby zostaną zlikwidowane w sezonie ekshumacyjnym, czyli w pierwszym i czwartym kwartale. Warto też dodać, że koszty ekshumacji szczątków pokrywa rodzina, dokonująca nowego pochówku.

Jak informuje ZCK, na cmentarzu przy ul. Poprzecznej jest bardzo duże zapotrzebowanie na miejsca. Ale te po likwidacji ZCK udostępnia jedynie rodzinom, które mają tam pochowanych bliskich, a nie ma możliwości przeprowadzenia kolejnego pochówku w już istniejącym grobie.

Opłata za miejsce podstawowe na grób ziemny jednopoziomowy wynosi 1000 zł brutto za 20 lat (50 zł na rok albo 4,17 zł na miesiąc). Opłata za miejsce na grób ziemny na dwie i więcej trumien w głąb wynosi 1250 zł brutto za 20 lat (62,50 zł na rok lub 5,20 zł za miesiąc).


PISALIŚMY RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły