16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Różowe skrzyneczki trafiły do szkół w Olsztynie. W środku podpaski i tampony

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Olsztyn dołączył do miast, w których działają tzw. różowe skrzyneczki. Na czym polega akcja, która w całej Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników?

Przeczytaj także: Tutaj dzieci i młodzież mogą skorzystać z pomocy psychologa

Jak szacują inicjatorki tej akcji, 4 proc. Polek, czyli niemal pół miliona, nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, natomiast 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. Dlatego różowe skrzyneczki pojawiają się w kolejnych miejscach naszego kraju. Ostatnio także w Olsztynie.

Różowe skrzyneczki – co się w nich znajduje?

W takiej skrzynce znajdują się głównie podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne. Pojawiają się w damskich toaletach w szkołach, ale także w urzędach. Różowa skrzyneczka (zobacz profil na Facebooku) to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym i zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek czy tamponów w przestrzeni publicznej. Zainicjowano ją niemal półtora roku temu we Wrocławiu, a teraz dotarła już do około 500 miejsc w całym kraju.

– Pomagamy kobietom i dziewczynkom, wszystkim osobom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym – wyjaśnia Adrianna Klimaszewska z inicjatywy Różowa skrzyneczka. – Naszą pomoc kierujemy do szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym domów dziecka i świetlic środowiskowych, do ośrodków i miejsc z dużym wykluczeniem, ale z
ogromnym zaangażowaniem do tej idei przekonujemy też jednostki samorządu terytorialnego.

– Jeśli chodzi o pilotaż w naszym mieście, to zaczynamy od szkół – mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydentka Olsztyna. – W damskich toaletach zawisną właśnie takie charakterystyczne skrzyneczki, wyposażone w środki higieny osobistej dla kobiet. Myślę, że świadomość, że można skorzystać z wyposażenia takiej skrzyneczki da wielu dziewczętom poczucie bezpieczeństwa.

PCK zadbał o wyposażenie

Do akcji przyłączył się również Warmińsko-Mazurski Okręgowy Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. – Zapewniliśmy pierwsze wkłady do różowych skrzyneczek – mówi Dorota d’Aystetten, dyrektorka oddziału PCK w Olsztynie. – To istotna część naszej działalności pomocowej.

Jedną z placówek, do której trafiła pilotażowa różowa skrzyneczka, jest Szkoła Podstawowa nr 15. – Istotne jest, że dziewczęta w potrzebie będą mogły skorzystać z tych materiałów, ale równie istotny jest aspekt edukacyjny przy okazji tego programu – podkreśla Barbara Bogacz, dyrektorka SP 15.

Z udziału w przedsięwzięciu cieszy się także dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy al. Piłsudskiego. – Ten program jest cudowny, bo pomaga dziewczynkom odnaleźć się w tej nowej, często krępującej dla nich sytuacji – mówi Marzena Dworznikowska. – Wcześniej słyszałam w mediach o tym projekcie. Świetnie, że dotarł także do naszego miasta.

Na początek do Olsztyna trafiło pięć różowych skrzyneczek.

Źródło: Urząd Miasta w Olsztynie

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olsztyn. Tu również zawiśnie różowa skrzyneczka - Ukiel Magazine
10 miesięcy temu

[…] kwietniu różowe skrzyneczki, wyposażone w środki higieny osobistej dla kobiet, pojawiły się w damskich toaletach pięciu olsztyńskich szkół. W akcję włączyła się wiceprezydent miasta Ewa Kaliszuk i Warmińsko-Mazurski Okręgowy […]

PCK w Olsztynie otrzymał wyjątkowy prezent od przyjaciół z Niemiec
5 miesięcy temu

[…] posłużą do działań statutowych PCK, przeprowadzania akcji pomocowych, humanitarnych i edukacyjnych na terenie Olsztyna i całego […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły