32 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Punkt szczepień powszechnych w Olsztynie gotowy. Nie ma jednak szczepionek

Musisz przeczytać

W Olsztynie gotowe jest już miejsce, w którym ma działać punkt szczepień powszechnych. Aby mógł zacząć funkcjonować, niezbędne są: decyzja NFZ i szczepionki, których jeszcze nie ma.

Na potrzeby punktu szczepień powszechnych w Olsztynie zaadoptowano salę gimnastyczną przy ul. Mariańskiej. Władze miasta zapewniają, że najważniejsza część prac związana z jego przygotowaniem do uruchomienia została już zrealizowana.

Punkt szczepień w Olsztynie jest już gotowy

– Musieliśmy przygotować odpowiednią infrastrukturę i zabezpieczyć kadrę – mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna. – Powstały specjalne boksy, mamy zapewnione umeblowanie, ustawiamy jeszcze komputery i podłączamy sieć informatyczną. Także praktycznie jesteśmy gotowi do rozpoczęcia szczepień.

Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna:

Teraz, aby rozpocząć szczepienia, niezbędne są dwie rzeczy: zaakceptowanie punktu przez Narodowy Fundusz Zdrowia i zaopatrzenie go w szczepionki. O ile odbiór przez NFZ ma się odbyć w poniedziałek 19 kwietnia, to okazuje się, że sprawa ze szczepionkami jest o wiele bardziej skomplikowana.

– Moglibyśmy rozpocząć akcję w tym punkcie w każdej chwili, ale z moich informacji wynika, że brakuje szczepionek – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Bardzo mnie to niepokoi, bo odwlekanie rozpoczęcia szczepień na dużą skalę to niebezpieczeństwo kolejnych zachorowań. Apeluję więc do rządu o jak najszybsze uruchomienie tego punktu i nieczekanie aż do maja.

Prezydent Piotr Grzymowicz:

60 osób w godzinę

Za punkt szczepień przy ul. Mariańskiej odpowiada Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie. Według przedstawicieli szpitala, każdego dnia będzie można tam zaszczepić około 60 osób w godzinę, czyli 3600 osób tygodniowo. Punkt będzie czynny sześć dni w tygodniu po 10 godzin na dobę.

– Punkt jest blisko szpitala, a to dla nas bardzo istotne, choćby ze względu na możliwość przechowywania w odpowiednich warunkach większej liczby szczepionek – mówi Łukasz Smyk, koordynator izby przyjęć szpitala miejskiego. – To także doskonałe zaplecze specjalistów oraz niezbędnego sprzętu.

Łukasz Smyk:

W Olsztynie docelowo powstaną dwa punkty szczepień powszechnych. Drugi punkt zostanie uruchomiony w przychodni przy ul. Dworcowej.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły