29 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Myśli o majówce trzeba odłożyć na bok. Obostrzenia znowu przedłużone

Musisz przeczytać

19 kwietnia rząd otworzy żłobki i przedszkola. Jednak pozostałe obostrzenia znowu zostały przedłużone – do 25 kwietnia. Hotele z kolei pozostają nieczynne na pewno do 3 maja włącznie. Możliwe będzie za to uprawianie sportu na świeżym powietrzu.

– Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna, chociaż wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie – mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Obostrzenia znowu przedłużone

Mimo to rząd zdecydował, że obostrzenia – z pewnymi wyjątkami – znowu zostaną przedłużone. Dlaczego? 75,71 proc. zajętych łóżek covidowych i 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań.

– Zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia – zapowiedział Adam Niedzielski.

I dodał: – W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Otwieramy natomiast żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.

Hotele, żłobki, przedszkola i sport

Jeśli chodzi o konkretne daty, to żłobki i przedszkola rząd otworzy 19 kwietnia. Dopuszczono także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego, czyli tak jak dotychczas. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Jak już wspomnieliśmy, obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone przy okazji podróży służbowych, np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. 

Ministerstwo zadeklarowało też wzmożone kontrole obiektów noclegowych podczas długiego weekendu majowego. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej ma znaleźć się w rozporządzeniu.

Co ze szczepieniami?

Od 25 kwietnia możliwe jest znoszenie obostrzeń regionalnie. – Jeżeli będziemy myśleć o kolejnych luzowaniach, to regionalizacja jest wręcz pewna – stwierdził Adam Niedzielski. I wymienił województwa, w których sytuacja jest teraz najlepsza: warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie.

Jak informuje MZ, do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano ponad 7,7 mln zastrzyków. Ponad 2,1 mln osób przyjęło już dwie dawki szczepionki. Minister zapowiedział również, że drugi kwartał tego roku to “zdecydowane przyspieszenie”, jeśli chodzi o szczepienia.

– Będziemy szczepić się szybciej dzięki temu, że napłynie do nas znacznie więcej szczepionek niż do tej pory. Każdego dnia startujemy z rejestracją poszczególnych roczników. Uruchamiamy Punkty Szczepień Powszechnych, żeby proces ten przebiegał jeszcze szybciej. Mamy nadzieję, że producenci wywiążą się z deklaracji i do końca wakacji uda się zaszczepić w Polsce wszystkich chętnych – mówił szef resortu zdrowia.

Szczegółowe informacje o Narodowym Programie Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły