28 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Poseł Wypij interweniuje w sprawie ośrodka dla dzieci niesłyszących w Olsztynie

Musisz przeczytać

– Lakoniczna propozycja jakiegoś enigmatycznego przeniesienia placówki jest nielogiczna – stwierdza poseł Michał Wypij w piśmie do władz Olsztyna. Jego zdaniem zamknięcie ośrodka przy ul. Grzegorzewskiej oznacza też likwidację edukacji niesłyszących dzieci.

Chodzi o Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie. Jak już informowaliśmy, na sesji w styczniu radni, większością głosów, podjęli uchwałę intencyjną, dotyczącą likwidacji ośrodka, w którym znajdują się m.in. przedszkole, szkoła podstawowa i liceum. Wszystkie placówki miałyby zostać odtworzone w całości w tym samym miejscu pod egidą ośrodka im. Kornela Makuszyńskiego. Więcej o tej sprawie pisaliśmy >tutaj.

Poseł Wypij pisze do władz Olsztyna

Ten temat podzielił radnych. Opozycja nazwała to działanie porażką prezydenta, koalicja mówiła o racjonalizacji kosztów. List otwarty napisali też pracownicy placówki, którzy stwierdzili, że o zamiarze likwidacji nic nie wiedzieli.

Na początku lutego dyrektorka ośrodka napisała też do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Olsztynie. Zarząd regionalnego TPD przesłał do warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty swoje stanowisko. Zamiar likwidacji ośrodka TPD oceniło negatywnie.

Sprawą zainteresował się poseł Porozumienia Michał Wypij. W piśmie do prezydenta Olsztyna wskazał, że dzieci niesłyszące “nie są ograniczone intelektualnie i mają prawo oczekiwać od samorządu wsparcia oraz organizacji edukacji dostosowanej do potrzeb i nie są one tożsame ani styczne z niepełnosprawnością intelektualną, o której wspomina się w uzasadnieniu do uchwały”.

Poseł Wypij zadaje prezydentowi pytania

– Likwidacja tego ośrodka będzie wiązała się z utrudnieniami w dalszej edukacji niesłyszących dzieci w naszym mieście – mówi nam poseł Wypij. – Przyjęta uchwała intencyjna w żaden sposób nie zabezpiecza dalszej edukacji tej grupy uczniów. Co więcej, wskazuje na likwidację w mieście tej formy wsparcia i edukacji.

Michał Wypij zadał też prezydentowi kilka pytań. Zapytał m.in. o to, czy władze miasta przeprowadziły konsultacje z pracownikami i społecznością ośrodka. Padło też pytanie o to, jaka będzie polityka miasta w zakresie zabezpieczenia oświatowego dla niesłyszących dzieci od 1 września 2021.

Poseł Michał Wypij interweniuje w sprawie likwidacji ośrodka dla dzieci niesłyszących w Olsztynie – pełna treść listu:

poseł Wypij
poseł Wypij
poseł Wypij

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły