28 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Radni przyjęli nową stawkę za śmieci w Olsztynie. Fala komentarzy na Facebooku prezydenta

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

8,4 zł za każdy metr sześcienny zużytej wody – taka stawka za śmieci w Olsztynie zacznie obowiązywać 1 kwietnia. Dla wielu rodzin oznacza to wysoką podwyżkę. O decyzji radnych poinformował prezydent na swoim Facebooku. Post skomentowało kilkadziesiąt osób.

Radni przyjęli nowe stawki za śmieci większością głosów (imienne wyniki publikujemy na końcu artykułu). Jednak głosowanie poprzedziła długa i burzliwa dyskusja. A przy głosowaniu okazało się, że jednomyślności nie było nawet wśród koalicji.

Nowa stawka za śmieci w Olsztynie

Wątpliwości co do proponowanej stawki za śmieci miała radna Marta Kamińska z KO. – Czy podjęto działania, które miałyby zmierzać do minimalizacji wzrostu kosztów? Ten koszt przenosimy na mieszkańców. Stawka, moim zdaniem, jest dość wygórowana. To wzrost o jakieś 40 proc. Wzrost kosztów obsługi systemu w 2021 roku ma wynieść 13,5 mln zł, czyli ok. 33 proc. Natomiast wzrost stawki to ok. 40 proc., mimo że mamy rozłożyć te koszty na większą liczbę mieszkańców – powiedziała Marta Kamińska, która ostatecznie zagłosowała przeciwko.

Podobnie zagłosowali radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Proponowana stawka to nic innego jak podwyżka. To betonowanie zbiorowej odpowiedzialności w blokowiskach. Nie przeprowadzono konsultacji ze spółdzielniami, zarządcami wspólnot. Tą uchwałą osiągniemy jedno: obniżkę zużycia wody – powiedział Jarosław Babalski, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Wątpliwości miała też Monika Rogińska-Stanulewicz z Demokratycznego Olsztyna, a Elżbieta Wirska stwierdziła, że nie jest to działanie proekologiczne. Warto przy tym zaznaczyć, że niektórzy radni mieli problem z oddaniem głosu.

Wśród nich był Mirosław Arczak. – Oddałem głos przeciwko tej uchwale, tyle że po sesji, czyli w trybie umieszczenia głosu w protokole – powiedział nam radny.

O nowej stawce za śmieci na profilu prezydenta

O przyjętej przez radnych uchwale napisał na Facebooku prezydent Olsztyna:

“Podwyżki cen zawsze są dolegliwe, ale coraz częściej nieuniknione. Odpady są tego najlepszym przykładem. Na dzisiejszej sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę ustalającą nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zmieniona też została metoda ich naliczania. Od 1 kwietnia podstawą naliczania będzie zużycie wody, co zdecydowanie zwiększy liczbę osób zobowiązanych do uregulowania należności. Stawka, wg której rozliczane będą odpady, wynosi 8,40 zł za 1 m3 zużytej wody miesięcznie. Przyjmując, że średnio zużywamy miesięcznie 3 m3 wody, przekłada się to na opłatę w wysokości 25,20 złotych. Zwykle w takich momentach rodzi się pytanie, czy to już ostatnia regulacja cen. Patrząc na rozchwiany rynek odpadów trudno to jednoznacznie określić, ale nie ulega wątpliwości, że stabilizacja przyjdzie wraz z oddaniem do eksploatacji naszej elektrociepłowni, zasilanej alternatywnym paliwem z odpadów, co planowane jest na 2023 rok”.

Post skomentowało do tej pory ponad 60 osób. Nie są to jednak przychylne komentarze, również jeśli chodzi o radnych, którzy głosowali “za”.

Oto niektóre komentarze (pisownia oryginalna):

Fatalna wiadomość. Tragedia dla wielu rodzin. Rada miasta oderwała się od społeczeństwa i żegluje sobie pod kierownictwem sternika, byle dalej od brzegu. Ludzie przestali się liczyć. Ważne są słupki w księgowości.

Ciekawy jestem również kto wybrał tych wszystkich radnych, którzy przegłosowali tą idiotyczną uchwałę?? 

Panie prezydencie ja się pytam dlaczego ja i moja rodzina ma dorzucać się do kogoś kto jest nieuczciwy i podaje złą informacje o stanie zamieszkania. ja nie mam innego wyboru, wspólnota sprawdza i płacimy uczciwie a teraz wg tego co podajecie cena za wywu wzrośnie o ponad 100 %. Przecież możecie sprawdzić ile osób jest zameldowanych w danym mieszkaniu czy domu, macie dostep do baza danych. Żeby jeszcze ten wywóz był dobry, ale zazwyczaj kosze (śmietniki, kontenery) są przepełnione cały czas a nawet jak są puste dziś to jutro są już pełne

Ludzie zaczną oszczędzać na wodzie to ceny wody podniesiecie. 3 M3 pan zużywa ?? Czy Pan prezydent myje się w ratuszu ??? 3 osobowa rodzina zużycie za 3 miesiące – 20 metrów zimnej i 20 ciepłej, czyli 40 metrów x 8 to za śmieci będę płacił 320 złotych ??? Wszystkich was stamtąd wywalić darmozjady

Podwyżki są przejawem Pana nieudolności, braku kompetencji. Szukacie Panie Prezydencie, tylko i wyłącznie pieniędzy, tó samo robi partia rządząca. Potwierdza moja tezę, polityk nigdy nie będzie dobrym gospodarzem. Brak wam wyobrażni menedżerskiej. Ktoś kto prowadzi własna działalność, każdą złotówkę przed wydaniem ogląda. Zastanawiam się Panie Grzymowicz, kiedy i jakie koszty, będa scedowane na mieszkańców, za Pańskie fanaberie pod tytułem, TRAMWAJE. Olsztyn zasługuje na dobrego gospodarza, Pan nim nie jest, napewno nie będzie w przyszłości. Trzeba mieć odrobinę honoru, ażeby przyznać się do popełnionych błedów. Pan, Panie Grzymowicz, zadufany jest w sobie, tak jak politycy. Jest mądre powiedzenie”Świnia zawsze idzie do koryta” Jakże to dzisiaj aktualne. Ubolewam nad wycinką drzew, miasto traci na swoim uroku. Rozumiem, tzw. Priorytety, dla dobra ogółu, ale nie w tym przypadku. Zastanawiam sie, jak Pan będzie patrzył mieszkańcom w oczy, w przyszłości. Niejeden z pewnością pokaże Panu pogardę. Obserwuję Pana działania, pana czas jako włodarza się kończą. Może w końcu, Pan zrobi coś dla mieszkańców. Chociaż na poprawę wizerunku, nie ma Pan szans. Pokaże Panu klasę, życzę Panu zdrowia.

Kto zużywa 3m3 wody miesięcznie? Chyba kąpiąc się gdzieś w jeziorach, które pewnie zaraz zostaną zamknięte. Skoro tyle mamy płacić to zapraszam na osiedla w Olsztynie i zerknijcie sobie na śmietniki jak wyglądają. Firma odbiera jak chce, po kilku dniach wolnego lub świąt śmieci wychodzą wszędzie. I za to mamy tyle płacić? Za tyle to spod drzwi powinni odbierać.

Panie Prezydencie jak dla mnie to skandal!!! Moja rodzina liczy 7 osób, zaraz więcej będziemy płacić za śmieci niż za czynsz. Ludzie zamykają biznesy, tracą pracę a Pan daje taki cios. Jako włodarz Olsztyna widzi Pan co się dzieje a tu takie coś. Przecież to rozbój w biały dzień. Później dziwią się ludziom że kradną, oczywiście że tak bo z czego mają żyć!!! Wstyd!!!!

tą decyzją straci Pan i Pana ludzie resztki szacunku…

Pan Prezydent też fajnie podniósł czynsze lokali użytkowych. Właśnie wyprowadzam żonę z jej gabinetu logopedycznego, za który po nowym roku miała płacić prawie dwukrotnie drożej niż wcześniej. Jak się spojrzy na to przez pryzmat pandemii, to jest ogromna, nieoceniona pomoc w dobijaniu przedsiębiorczości.

No cóż lepiej przegłosować, niż wykazać się kreatywnością w rozwiązaniu tematu. Wprowadzanie takiego rozliczenia jest poważnym obciążeniem finansowym dla gospodarstw domowych, w dobie pandemii. Zużycie 3m3 na 1 osobę jest iluzorycznym przykładem.

Na żaden komentarz prezydent jak na razie nie odpisał.

śmieci
Tak w sprawie nowej stawki za śmieci głosowali radni

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły