Uczniowie i nauczyciele w niecodzienny sposób uczcili jubileusz 75-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie. Na nowym przejściu dla pieszych w formie klawiatury fortepianu odbył się minikoncert. Były też taniec, tort i przemówienia zaproszonych gości.
Koncert przed szkołą i otwarcie niecodziennego przejścia dla pieszych – to były najważniejsze elementy wtorkowego jubileuszu. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Olsztynie obchodzi w tym roku 75-lecie istnienia.
W upalne, wtorkowe przedpołudnie młodzież dała występ przed szkołą – zagrała szkoła orkiestra dęta i zespół Big Band. Na placu przy ul. Kościuszki odbyła się również główna część obchodów. Był też tort i życzenia zaproszonych gości.
– Świętowanie miało wyglądać zupełnie inaczej – przyznała Teresa Taradejna, dyrektorka PSM. – Cieszymy się jednak, że możemy w ten sposób zaistnieć w przestrzeni Olsztyna. I to nie tylko bezpośrednio muzycznie – dodała.
Uczniowie zagrali i zatańczyli na “zebrze”
Jak informowaliśmy, w pobliżu szkoły powstało bowiem oryginalne przejście dla pieszych, które wyglądem przypomina klawiaturę fortepianu. Na pomysł takiego uhonorowania jubileuszu placówki wpadła rada rodziców.
– Od pomysłu do realizacji była długa droga – mówiła Katarzyna Poluchowicz, pomysłodawczyni “muzycznego” przejścia dla pieszych. – Zależało nam na tym przede wszystkim dlatego, by wszyscy widzieli, gdzie w Olsztynie znajduje się szkoda muzyczna.
Nad bezpieczeństwem ruchu drogowego podczas otwarcia przejścia czuwali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i przedstawiciele MPK. Krótki koncert na “muzycznej” zebrze dali też uczniowie PSM.
Jeśli chodzi o “zebrę”, to wzór klawiatury fortepianu jest wymalowany w taki sposób, że kierujący pojazdem, który do niego dojeżdża, widzi pełnowymiarowe pasy z oznakowania poziomego. I ma obowiązek zachowania się tak samo jak przy każdym innym przejściu.
Państwowa Szkoła Muzyczna w Olsztynie powstała w 1945 roku. Początkowo mieściła się w willi zlokalizowanej przy obecnej ul. Nowowiejskiego. Do obecnej siedziby placówka przeniosła się dopiero na przełomie lat 60. i 70 ubiegłego wieku.