18 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Uczniowie “elektronika” przygotowali wystawę o powojennym Olsztynie

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W holu planetarium otwarto wystawę o Olsztynie po 1945 roku. Wspólnie z nauczycielką historii przygotowali ją uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych.

Na kilku tablicach umieszczono i opisano zdjęcia zmieniającego się Olsztyna w ostatnich dziesięcioleciach. Można dowiedzieć się z nich o dziejach miasta po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Celem wystawy jest pokazanie stanu miasta bezpośrednio po wojnie, rozmiaru zniszczeń, a także stopniowej metamorfozy, jaką przechodziło. Uświadomienie, że Olsztyn – jako centralne miejsce Warmii – ma swoją trudną i bolesną historię.

Wystawę można oglądać w holu olsztyńskiego planetarium

Materiały, które znalazły się na wystawie, pochodzą z prywatnych zbiorów rodziców i dziadków uczniów szkoły, a także książek czy archiwalnej prasy regionalnej.

To m.in. zdjęcia codziennych sytuacji na tle różnych miejsc w Olsztynie. Na wystawie znalazły się także fotografie “elektronika” od 1968 roku.

Planetarium, obok CRS Ukiel i zamku, jest najbardziej popularnym miejscem odwiedzin turystów. Rocznie odwiedza nas około 70 tys. osób. To doskonała okazja, aby goście oczekujący na seans mogli zapoznać się z powojenną historią naszego miasta – mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

Wystawę można oglądać w holu planetarium przy al. Piłsudskiego 38. Później wróci do Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych.

Warto również dodać, że to nie pierwszy przykład współpracy olsztyńskiej szkoły z planetarium. Dwa lata temu uczniowie “elektronika” wybudowali wagę kosmiczną. Dzięki niej każdy odwiedzający planetarium może sprawdzić, ile ważyłby na każdej z planet naszego Układu Słonecznego.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przed nami noc perseidów. Koniecznie trzeba pomyśleć życzenie!
10 miesięcy temu

[…] właśnie w czwartek 12 sierpnia warto wybrać się do olsztyńskiego planetarium i obserwatorium. Tam na gości czeka wiele atrakcji, m.in. animacje i warsztaty dla dzieci, […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły