18 C
Olsztyn
sobota, 25 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Olsztyn gotowy na budowę nowego torowiska. Jak poruszać się po mieście? [DATY, MAPY, OBJAZDY]

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

To już naprawdę ostatnie chwile spokoju w Olsztynie. Przed nami jedna z głównych inwestycji w tym roku, a zarazem w obecnej kadencji prezydenta Piotra Grzymowicza. Za kilka dni rozpocznie się budowa drugiej linii tramwajowej. Kierowcy muszą przygotować się na korki i objazdy. W cierpliwość powinni uzbroić się piesi, rowerzyści i pasażerowie komunikacji miejskiej. Sprawdź, od kiedy zacznie obowiązywać nowa organizacja ruchu i jak poruszać się po mieście, żeby wszystkim było choć trochę lżej.

Na początek najświeższa informacja: o tydzień przesunięto termin rozpoczęcia prac przy budowie tramwajowej infrastruktury na al. Piłsudskiego. Pierwotnie wykonawca chciał zamknąć fragment między ulicami Mazowieckiego (dawna Obiegowa) a Głowackiego w ten weekend, wraz z zamknięciem ulicy Wilczyńskiego.

Okazało się jednak, że znajdujący się w skarpie przy planetarium wodociąg jest przesunięty względem rzędnych, które wynikają z map. To dość istotne, ponieważ leży on na linii planowanego muru oporowego. Kolizję trzeba usunąć, czyli znaleźć nową drogę dla podziemnych sieci, więc drogowcy planują wprowadzić nową organizację ruchu w nocy z 7 na 8 sierpnia.

Tramwaje Olsztyn: objazdy w centrum i na Pieczewie

Jeśli chodzi o organizację ruchu w tym miejscu, poprowadzony zostanie dojazd do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i dla mieszkańców ulic: Grotha, Narutowicza oraz Kościńskiego – od al. Piłsudskiego z kierunku ulic Dworcowej i Mazowieckiego (dwana Obiegowa). Wyjazd z osiedla będzie się odbywał poprzez ul. Grotha do al. Piłsudskiego przy skrzyżowaniu z ul. Mazowieckiego.

objazdy
Zmiana organizacji ruchu na al. Piłsudskiego

Objazd do ul. Kościuszki i ul. Głowackiego dla pojazdów jadących już al. Piłsudskiego od strony ul. Dworcowej został wyznaczony ulicami Mazowieckiego i Żołnierską. Jednocześnie na al. Sikorskiego, na skrzyżowaniu z ul. Mazowieckiego/Pstrowskiego, zostanie wyznaczony dodatkowy lewoskręt, przez co powstanie możliwość skrętu w lewo z dwóch pasów, a pozostanie jeden pas do jazdy na wprost.

objazdy
Zmiana organizacji ruchu na al. Sikorskiego

Aby uniknąć przejazdu po wąskiej ul. Żołnierskiej, dla pojazdów jadących od strony al. Sikorskiego zalecany jest objazd w lewo w ul. Pstrowskiego i dalej do ul. Kościuszki i ul. Głowackiego.

Od środy 4 sierpnia wykonawca nowego torowiska zamknie dla ruchu chodnik i drogę dla rowerów wzdłuż ul. Krasickiego – na odcinku od ul. Murzynowskiego do ul. Wańkowicza. W związku z tym wyznaczono tymczasowe ciągi piesze i rowerowe, w tym objazdy dla rowerów poza obszarem robót – od ul. Synów Pułku przez Nagórki do ulic Wańkowicza, Barcza i Krasickiego.

objazdy
Zamknięcie chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Krasickiego
Nowa organizacja ruchu na Pieczewie, objazdy przez Brzeziny i dawny poligon

Od soboty 31 lipca zacznie obowiązywać zakaz zatrzymywania się wzdłuż ulic Gębika i Świtycz-Widackiej. Tymi drogami będą poprowadzone objazdy, po których będą kursować autobusy komunikacji miejskiej (linia dowozowa). Wykonawca prosi kierowców o parkowanie wyłącznie w wyznaczonych zatokach postojowych, tak aby nie utrudniać przemieszczania się innych pojazdów. Samochody utrudniające przejazd, będą mogły zostać odholowane na koszt właściciela.

Również z soboty na niedzielę zamknięta zostanie ul. Wilczyńskiego na odcinku od ul. Krasickiego do pętli autobusowej na Pieczewie. Szczegóły poniżej:

objazdy
Zmiana organizacji ruchu na Pieczewie
Zmiany w komunikacji miejskiej

Poza tym w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia (sobota/niedziela) zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na ul. Wilczyńskiego od skrzyżowania z ul. Krasickiego do pętli Pieczewo. Do odwołania przestają funkcjonować przystanki na ul. Wilczyńskiego Krasickiego-Wilczyńskiego, Gębika oraz Pieczewo (pętla). Autobusy linii nr 113, 120, 130 oraz 131 będą odjeżdżały z przystanku Panasa a kończyły trasę na przystanku Krasickiego-Wilczyńskiego (na ul. Krasickiego).

Uruchomiona zostaje linia dowozowa Z13 na trasie Krasickiego-Świtycz-Widackiej-Gębika-Żurawskiego:
* do godziny 14 umożliwia przede wszystkim przesiadkę na linię 113 na przystanku Panasa, w następnej kolejności na pozostałe linie odjeżdżające z tego przystanku,
* od godziny 14 umożliwia przede wszystkim przesiadkę z autobusów linii 113 na przystanku Krasickiego-Wilczyńskiego, a w następnej kolejności z autobusów innych linii.

Autobusy linii N01 nie będą skręcać w ul. Wilczyńskiego w kierunku pętli na Pieczewie, tylko będą kontynuować jazdę prosto ul. Krasickiego w kierunku przystanków Krasickiego-Wilczyńskiego oraz Kubusia Puchatka i dalej swoją trasą.

objazdy
Zmiany w komunikacji miejskiej na Pieczewie

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olsztyn. Potrącony rowerzysta na tymczasowym rondzie
9 miesięcy temu

[…] – Należy zwracać uwagę na znaki, a także zapoznać się z informacjami, dotyczącymi zmian w organizacji ruchu w związku z budową nowej linii tramwajowej. Należy również pamiętać, że biało-czerwone […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły