24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Matura 2021. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin z języka polskiego [ARKUSZE]

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

We wtorek 4 maja rozpoczęła się Matura 2021. Na początek absolwenci liceów i techników zmierzyli się z językiem polskim na poziomie podstawowym.

W tym roku, oprócz reżimu sanitarnego w szkołach, egzaminy maturalne odbywają się na zmienionych zasadach. Decyzją ministra edukacji i szkolnictwa wyższego obowiązkowe są egzaminy z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Z powodu nauki zdalnej nie są wymagane egzaminy ustne i egzamin z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Matura 2021. Zdałbyś egzamin z polskiego?

Wymagania egzaminacyjne również mają zawężony zakres o około 20-30 proc. w zależności od przedmiotu. W tym roku do matury przystąpi około 271 tys. osób. Na Warmii i Mazurach do egzaminu dojrzałości przystąpi 9800 absolwentów liceów i techników.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już arkusze z tegorocznej matury z języka polskiego. Oprócz testu maturzyści mieli do napisania wypracowanie z wykorzystaniem “Lalki” Bolesława Prusa. Temat: “Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu “Lalki” Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”.

Do wyboru był również temat związany z “Ziemią obiecaną” Władysława Reymonta. Jego tytuł: “Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu “Ziemi obiecanej” Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury”. Trzeci temat dotyczył interpretacji wiersza “Strych” Beaty Obertyńskiej.

Matura 2021. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin:

> Arkusz maturalny z języka polskiego

> Język polski – wypracowanie

W środę 5 maja maturzyści zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym. Z kolei 6 maja czeka ich egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Tegoroczna matura potrwa do 20 maja.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły