32 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

KOD zaprasza na manifestacje w obronie wolnych mediów. Protest także w Olsztynie

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

We wtorek w kilkudziesięciu polskich miastach i miejscowościach odbędzie się protest w obronie wolnych mediów i wolności słowa. Manifestacje odbędą się również m.in. w Olsztynie, Elblągu, Ełku i Mrągowie.

Protesty w obronie wolnych mediów mają rozpocząć się o godz. 18. Działacze Komitetu Obrony Demokracji chcą w ten sposób wyrazić akt solidarności ze stacją TVN oraz zamanifestować brak zgody na ograniczanie mediów w Polsce. Wśród organizatorów manifestacji znalazły się także m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Obywatele RP i Partia Zieloni.

“My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, “w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny” – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce. Bo Wolne Media, to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska!” – czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Protest w obronie wolnych mediów. Gdzie w Olsztynie?

Na tę chwilę wiadomo, że protesty w obronie wolnych mediów odbędą się w około 80 miastach i miejscowościach. W Olsztynie manifestacja rozpocznie się o godz. 18 przed Urzędem Miasta. W Ełku natomiast manifestanci spotkają się na skwerze przy pomniku Rusałki u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Zamkowej. Podobne akcje zaplanowano m.in. w Elblągu i Mrągowie.

Wyjaśnijmy, że protest ma związek z projektem nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji, która wpłynęła do Sejmu 7 lipca. Projekt zakłada, że spółki mające siedzibę w Polsce nie mogłyby być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że chodzi o to, aby KRRiT zyskała narzędzia do przeciwdziałania przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty związane z antydemokratycznymi państwami, jak Rosją, Chinami czy krajami arabskimi. W przypadku stacji TVN właścicielem jest natomiast amerykański koncern Discovery zarządzający firmą przez Polish Television Holding BV, spółkę zarejestrowaną w Holandii.

26 września wygasa koncesja na nadawanie informacyjnej telewizji TVN24. Do tej pory stacja nie uzyskała jej przedłużenia. W środę 11 sierpnia ma odbyć się głosowanie dotyczące tzw. Lex TVN. Na stronie Sejmu nie ma jednak oficjalnej informacji na ten temat. Przyjęcie przez posłów tej ustawy zmuszałaby z kolei właściciela stacji do sprzedaży większości udziałów.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Po proteście w obronie wolnych mediów: spokojnie, z jednym wyjątkiem
10 miesięcy temu

[…] 40-minutowa olsztyńska manifestacja przeciwko tzw. ustawie Lex TVN przebiegała spokojnie. Na początku manifestacji doszło jednak do […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły