18 C
Olsztyn
sobota, 25 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Kina i teatry zostaną otwarte szybciej. Weselnicy w pełni zaszczepieni nie wliczą się do limitu

Musisz przeczytać

Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że kina, teatry, filharmonie i inne instytucje kultury zostaną otwarte osiem dni wcześniej niż pierwotnie zapowiadano. O jeden dzień wcześniej działalność mogą natomiast wznowić branże gastronomiczna i sportowa – wewnątrz.

Przeczytaj również: Rząd luzuje obostrzenia. Lista zmian i szczegółowy plan na maj

Instytucje kultury, w tym kina i teatry, miały zostać otwarte 29 maja. Polski rząd wskazał, że maksymalne obłożenie może wynieść 50 proc. wszystkich miejsc. W środę, w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, premier Morawiecki poinformował, że rząd postanowił dokonać zmian związanych z planem znoszenia lockdownu.

Kiedy zostaną otwarte kina i teatry?

Premier poinformował, że kina, teatry, filharmonie i inne instytucje kultury zostaną otwarte 21 maja, czyli osiem dni wcześniej niż pierwotne zakładano. Mateusz Morawiecki podkreślił przy okazji, że wszystkie placówki będą musiały działać w reżimie sanitarnym.

– Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni – na 21 maja. Tak, żeby w reżimie sanitarnym można było te działy życia społeczno-gospodarczego już uruchamiać – mówił szef polskiego rządu.

Branża sportowa z kolei będzie mogła rozpocząć działalność od 28 maja, czyli o jeden dzień wcześniej niż planowano. Chodzi o uprawianie sportu w siłowniach i klubach fitness, a także o działalność solariów.

Również od 28 maja możliwa będzie działalność gastronomiczna wewnętrzna – maksymalnie 50 proc. obłożenia lokalu i przy zachowaniu m.in. dystansu między stolikami. Imprezy okolicznościowe w lokalu, m.in. wesela i komunie, również będą możliwe – maksymalnie do 50 osób. Co ważne, do tego limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione.

Od soboty 15 maja zniesiony zostaje również obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Również od soboty możliwa będzie działalność gastronomiczna w ogródkach, a także działalność domów i ośrodków kultury, świetlic oraz działalność edukacyjna i animacyjna na otwartym powietrzu.

Zobacz majowy harmonogram łagodzenia obostrzeń.

Mateusz Morawiecki poinformował też o planach związanych ze szczepieniem nastolatków. – W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej części społeczeństwa – zapowiedział premier.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły