24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Głośny Olsztyn? Naukowcy sprawdzą poziom hałasu w mieście

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W Polsce obowiązek tworzenia map akustycznych ma 37 miast. Jednym z nich jest Olsztyn. Naukowcy z Politechniki Śląskiej prowadzą właśnie badania dotyczące hałasu, potrzebne do aktualizacji map. Mieszkańcy mogą wypełnić ankietę.

Przeczytaj również: Dużo hałasu dociera z obwodnicy Olsztyna? Znamy wyniki analizy

Mapa hałasu jest dokumentem przedstawiającym klimat akustyczny danego miejsca. Jest opracowywany przede wszystkim za podstawie pomiarów hałasu komunikacyjnego oraz przemysłowego. W Polsce obowiązek tworzenia takich map akustycznych ma 37 miast. Jednym z nich jest również Olsztyn.

Powstaje nowa mapa akustyczna dla Olsztyna

Za aktualizację map hałasu odpowiadają naukowcy z Politechniki Śląskiej. – Rozpoczęliśmy kolejny etap naszych badań, związany z rozpoznaniem opinii mieszkańców miast na temat występujących na terenach zurbanizowanych dźwięków oraz poziomu ich akceptacji przez mieszkańców – mówi prof. Jan Kaźmierczak z Wydziału Organizacji i Zarządzania PŚ.

I dodaje: – Opracowaliśmy, w pierwszym kroku tych badań, skierowaną do mieszkańców obszarów miejskich ankietę internetową.

Ankieta składa się z 12 pytań, a jej wypełnienie nie powinno zająć dłużej niż pięć minut. Wśród pytań są m.in. te dotyczące postrzegania swojego miasta przez pryzmat hałasu. Jest także pytanie o to, jakie dźwięki słyszane są przez mieszkańców najczęściej i czy mieszkańcy, wybierając miejsce zamieszkania, kierowali się komfortem akustycznym danego miejsca.

Dodajmy też, że mapa akustyczna Olsztyna jest jednym z dokumentów, na podstawie którego przygotowywany jest Program Ochrony Środowiska miasta. Aktualizacja mapy ma nastąpić do końca czerwca przyszłego roku.

Ankietę można wypełnić tutaj.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły