26 C
Olsztyn
piątek, 24 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Dyrektor filharmonii powróci do Krakowa?

Musisz przeczytać

Piotr Sułkowski, dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, prawdopodobnie w przyszłym roku opuści Olsztyn. Wygrał bowiem konkurs na dyrektora Opery Krakowskiej.

Piotr Sułkowski od 11 lat pełni funkcję dyrektora filharmonii w Olsztynie. Za jego kadencji instytucja przeniosła się z budynku szkoły muzycznej do pobliskiego nowo powstałego gmachu.

Sułkowski wziął udział w konkursie na dyrektora Opery Krakowskiej. W przeszłości był tam dyrygentem i dyrektorem artystycznym.

Jako artyści cały czas się przemieszczamy, cały czas gdzieś jeździmy i przede wszystkim dzielimy się tym co potrafimy najlepiej, czyli robimy muzykę i dzielimy się emocjami – mówi Piotr Sułkowski (TVP Olsztyn).

Dodał, że oferta skusiła go, ponieważ chciałby wrócić w rodzinne strony. Ostatecznej decyzji jednak jeszcze nie podjął. Jeżeli zdecyduje się zmienić otoczenie, to zdaniem środowiska muzycznego w Olsztynie, będzie duży cios dla kultury na Warmii i Mazurach.

Posadę dyrektora Opery Krakowskiej miałby objąć 1 stycznia 2023 roku.

Piotr Sułkowski ma także bogate doświadczenie zdobyte za granicą. Był dyrektorem muzycznym w Wildwood Festival Opera AR (USA). W 2010 roku przygotował premierę „Carmen” z Orquestra Sinfonica de Navarra (Hiszpania). Gościnnie dyrygował w Signature Symphony Orchestra w USA.

Członek Kapituły Nagrody im. Biskupa Ignacego Krasickiego oraz Kapituły Nagrody Prezydenta Olsztyna im. F. Nowowiejskiego. Laureat wielu nagród m.in. Statuetka św. Jakuba (2012), Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2014), statuetka Pegaz (2015), Srebrny Krzyż Zasługi (2016), Nagroda im. F. Nowowiejskiego (2017), Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego (2021).

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
1 dzień temu

Czy na koniec swojej kadencji maestro Piotr Sułkowski zechce w końcu ujawnić swoje dochody w wymaganych prawem oświadczeniach majątkowych? Czy dowiemy się w jakiej formie, z kim były zawierane i jakich kwot dotyczyły umowy na dyrygowane przez niego koncerty, skoro działalność ta była wynagradzana dodatkowo, gdyż leżała poza zakresem obowiązków dyrektora naczelno-artystycznego? Czy marszałek województwa może wyjaśnić opinii publicznej jakim cudem legalne było to, aby aktywny przedsiębiorca mógł zarządzać instytucją publiczną, w dodatku świadcząc na jej rzecz odpłatne usługi? Pod względem artystycznym dyrekcja Sułkowskiego to dekada degrengolady. Filharmonia nie jest domem kultury, w którym organizuje się widowiska taneczne, gale i… Czytaj więcej »

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły