16 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Bon turystyczny. ZUS przypomina, że można go wykorzystać nie tylko w wakacje

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Bon turystyczny wprowadzono latem ubiegłego roku i jest ważny do końca marca 2022 roku. Rodzice mogą nim zapłacić za wypoczynek z dzieckiem, nie tylko w wakacje.

Od sierpnia 2020 roku funkcjonuje bon turystyczny. W całym kraju może z nich skorzystać ponad 4 mln osób. Do tej pory aktywowano ponad 1,4 mln. Na Warmii i Mazurach uprawnionych jest 146 tys. osób, z czego aktywowano ponad 47 tys. bonów, a całkowicie wykorzystano ponad 6 tys.

Bon turystyczny na Warmii i Mazurach

Bon turystyczny jest ważny do końca marca 2022 roku. Rodzice mogą z niego skorzystać nie tylko w wakacje, ale również przez cały rok.

– Co trzeci rodzic z naszego województwa aktywował bon turystyczny. Kwota wykorzystanych bonów na Warmii i Mazurach wynosi natomiast 7,7 mln. zł. Ponad 6 tys. bonów zostało wykorzystanych całkowicie. Najwięcej aktywowano natomiast w województwach mazowieckim – ponad 224 tys. i śląskim – ponad 201 tys. – mówi Anna Ilukiewicz, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

I dodaje, że Polski Bon Turystyczny ma być wsparciem nie tylko dla rodzin, ale także dla branży turystycznej. PBT przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy 500+. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością otrzymują dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Trzeba go aktywować. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wyjazdem.

Jak wykorzystać bon?

– Ma unikalny, 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę “Ogólny”, a następnie “Polski Bon Turystyczny”. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze – wyjaśnia Anna Ilukiewicz.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl i na www.polska.travel.

Źródło: ZUS w Olsztynie

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły