20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Biedronka obeszła zakaz handlu. Ile sklepów w Olsztynie jest otwartych w niedziele?

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Niektóre sklepy Biedronka, mimo że cały czas obowiązuje zakaz handlu, są otwarte również w niedziele i święta. Wszystko za sprawą umowy z Pocztą Polską. Na Warmii i Mazurach jest kilka sklepów, w których można zrobić zakupy w niedzielę niehandlową, m.in. w Olsztynie i Mikołajkach.

Przeczytaj również: Biedronka musi zapłacić 115 milionów złotych kary. Taką decyzję podjął UOKiK

Biedronka poszła w ślady innych sieci i od niedzieli 18 lipca część jej sklepów czynna jest również w niedziele niehandlowe. Za sprawą umowy z Pocztą Polską niektóre sklepy oficjalnie stały się placówkami pocztowymi i mogą być otwarte w każdą niedzielę, również niehandlową.

Zgodnie z polskim prawem, dotyczącym zasad handlu w niedzielę i święta, w naszym kraju w te dni mogą być otwarte wyłącznie stacje benzynowe, placówki pocztowe czy osiedlowe sklepiki, w których za ladą staje sam właściciel.

Właściciel sklepów Biedronka obszedł zakaz handlu w niedzielę

W prawie są jednak pewne luki, związane z placówkami pocztowymi i część znanych sieci sklepów i marketów chętnie z nich korzysta. Do Żabki, Kauflanda czy Lewiatana tydzień temu dołączyła również Biedronka.

Portugalska spółka Jerónimo Martins, właściciel sieci Biedronka, nigdzie nie opublikowała informacji dotyczącej otwarcia swoich sklepów w niedziele. Wiadomo natomiast, że od 18 lipca już w ponad 240 Biedronkach w całym kraju można odbierać przesyłki.

W naszym województwie chodzi o kilka sklepów: w Olsztynie przy ul. Bartąskiej czy w Mikołajkach przy ul. Jana Henryka Dąbrowskiego. Handel w niehandlową niedzielę odbywa się także w Elblągu, Giżycku, Lidzbarku, Olsztynku i Piszu.

To dane z portalu wiadomoscihandlowe.pl, który opublikował listę sklepów z całej Polski, które są otwarte przez cały tydzień. Oficjalnie na stronie internetowej Biedronki można znaleźć jedynie kilka sklepów otwartych w niedziele niehandlowe, natomiast władze spółki cały proces związany z Poczta Polską nazywają “fazą testów”. Dodajmy też, że w Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt uszczelnienia ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Ma on udaremnić tego typu praktyki.

W zapisie projektu znajduje się bowiem przepis, który mówi, że w niedzielę niehandlową mogą być otwarte placówki, których działalność pocztowa wygeneruje powyżej 50 proc. przychodów. Sprawdzać ma to Inspekcja Pracy.

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kolejna sieć chce otworzyć swoje sklepy w niedziele
10 miesięcy temu

[…] Przeczytaj również: Biedronka obeszła zakaz handlu. Ile sklepów w Olsztynie jest otwartych w niedziele? […]

Zakaz handlu zaostrzony. Wiele sklepów nie otworzy się już w niedziele
8 miesięcy temu

[…] do początku przyszłego roku będziemy mogli zrobić niedzielne zakupy w niektórych Lidlach, Biedronkach, Kauflandach czy kilkunastu innych sieciach handlowych, które wykorzystywały […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły