22 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

ABW zatrzymała byłego kandydata na radnego Olsztyna. Był rosyjskim szpiegiem?

Musisz przeczytać

Funkcjonariusze ABW zatrzymali Janusza N., byłego członka Ruchu Palikota i kandydata PSL w wyborach na radnego Olsztyna w 2014 roku. Prokurator przedstawił N. zarzut szpiegostwa na rzecz wywiadu rosyjskiego. Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.

Janusz N. został zatrzymany 31 maja na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

ABW zatrzymała byłego kandydata na radnego Olsztyna

Prokurator przedstawił Januszowi N. zarzut szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej.

“W trakcie czynności procesowych przeszukano miejsca zamieszkania Janusza N. oraz siedziby związanych z nim podmiotów. W toku działań zabezpieczono pieniądze o równowartości ponad 300 tysięcy złotych oraz dużą ilość nośników danych” – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

I dalej: “W toku śledztwa prokurator ustalił, że podejrzany prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej, którą nasilił po tym, jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego współpracownika.

Zdaniem śledczych Janusz N., na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu, próbował nawiązać kontakt z polskimi i zagranicznymi politykami, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim. Podejrzany miał prowadzić swoją działalność na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów, która wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej.

W zatrzymaniu mężczyzny uczestniczyli funkcjonariusze ABW z Olsztyna, zamiejscowej delegatury ABW w Białymstoku. Sąd zdecydował o zatrzymaniu Janusza N. w areszcie na 3 miesiące. Za popełnione czyny grozi mu kara do 10 lat więzienia. Zatrzymany nie przyznał się do winy.

Janusz N. kandydował na radnego Olsztyna

Kilka lat temu Janusz N. był członkiem Twojego Ruchu. Był również przewodniczącym partii Janusza Palikota na Warmii i Mazurach.

W 2013 roku był zaangażowany w zbieraniu podpisów w sprawie referendum dotyczącego odwołania prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i olsztyńskiej Rady Miasta.

N. kandydował też na radnego Olsztyna w wyborach samorządowych w 2014 roku. Wystartował z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdobył 190 głosów, mandatu nie uzyskał.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły