30 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Zbigniew Ziobro powołał nowego prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie

Musisz przeczytać

Michał Lasota, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sądów, został powołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę na prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Funkcję tę pełni od 20 czerwca.

Dzień wcześniej, bo 19 czerwca, swoją kadencję zakończyła Danuta Hryniewicz, dotychczasowa prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Na tym stanowisku zastąpił ją Michał Lasota, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sądu. Przez sześć lat będzie pełnił funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Lasotę powołał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Część sędziów uważa, że nowy prezes sądu jest lojalny wobec rządu Zjednoczonej Prawicy. On z kolei odrzuca te zarzuty twierdząc, że minister sprawiedliwości miał swobodę w wyborze nowego prezesa. Dodał, że czuje się przygotowany do kierowania tak dużym sądem.

Nowy prezes olsztyńskiego sądu okręgowego od 2009 roku pełnił funkcję sędziego Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim, a następnie prezesa ww. instytucji (pełnił tę funkcję do 19 czerwca 2022 roku).

Od 4 lutego 2021 roku pełni funkcję sędziego Sądu Okręgowego w Elblągu. Jest także zastępcą Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

Z dniem objęcia przez Lasotę funkcji prezesa olsztyńskiego sądu, funkcji wiceprezesa oraz rzecznika prasowego sądu okręgowego zrzekł się sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Szanując fakt, że prawem każdego nowego prezesa sądu jest dobranie sobie współpracowników, którzy będą realizowali jego wizję kierowania sądem, w tym również politykę informacyjną, uznałem, że moja rola (misja) w tym zakresie się wyczerpała” – przyznał Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Jak podała Wyborcza Olsztyn, Michał Lasota za czasów rządów PiS robi błyskawiczną karierę. Miał zyskać w oczach polityków partii rządzącej tym, że ściga sędziów sprzeciwiających się reformom wymiaru sprawiedliwości, a tym najbardziej niepokornym wytacza sprawy dyscyplinarne.

Zdaniem dziennikarzy Wyborczej Lasota w sądzie w Nowym Mieście Lubawskim miał duże zaległości. Pod koniec września 2019 roku pozostały mu do osądzenia 364 sprawy, a aż 272 z nich były z 2018 roku. Ponadto, wiele z wydanych przez niego wyroków było uchylanych przez sądy wyższych instancji.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły