22 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Władze Olsztyna: “Radni i posłowie PiS-u stają się głusi na racjonalne argumenty”

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Na stronie Urzędu Miasta pojawił się obszerny komentarz dotyczący ośrodka dla dzieci niesłyszących. W ten sposób władze Olsztyna skomentowały negatywną opinię kuratora oświaty w sprawie likwidacji placówki.

Jak informowaliśmy we wtorek, warmińsko-mazurski kurator oświaty negatywnie zaopiniował zamiar likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie. Władze Olsztyna przygotowują odwołanie do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wcześniej w sprawę zaangażowali się miejscy radni PiS-u i poseł Michał Wypij. Opinię, również negatywną, wydał z kolei zarząd regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Olsztynie.

Władze Olsztyna komentują decyzję kuratora i działania opozycji

W środę na stronie Urzędu Miasta pojawił się długi komentarz w sprawie ośrodka. Zdaniem władz miasta, odkąd działacze PiS-u zaangażowali się w sprawę, ta zrobiła się polityczna. W opublikowanym komentarzu czytamy ponadto, że “radni i posłowie z PiS-u stają się głusi na jakiekolwiek racjonalne, merytoryczne argumenty i powtarzają te same komunały”.

Tak władze Olsztyna skomentowały decyzję kuratora oświaty w sprawie ośrodka dla dzieci niesłyszących:

“27 stycznia br. na sesji Rady Miasta Olsztyna przegłosowana została uchwała intencyjna o zamiarze likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej i odtworzeniu jego działalności w strukturze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego. Zgodnie z wymogami prawa dalsze procedowanie nad przyjętym zamiarem wymagało opinii warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty – a ten wydał w tej sprawie opinię negatywną.

W sprawę przyszłości Ośrodka włączyli się posłowie i radni PiS, którzy w tym celu zorganizowali specjalną konferencją prasową. Tym sposobem sprawa, związana wyłącznie z lepszą i bardziej racjonalną organizacją pracy oraz lepszym wykorzystaniem potencjału edukacyjnego, nabrała wymiaru politycznego. Patrząc na wytaczaną z tej okazji argumentację, można dojść do wniosku, że wszędzie tam, gdzie wkracza polityka, kończy się zdrowy rozsądek, a interes publiczny traktowany jest instrumentalnie. To instrumentalne podejście objawia się tym, że w imię zaakcentowania swojej politycznej odrębności, radni i posłowie z PiS-u stają się głusi na jakiekolwiek racjonalne, merytoryczne argumenty i powtarzają te same komunały.

Jak wielokrotnie zapewnialiśmy, zamiar likwidacji Ośrodka i odtworzenie jego zadań w nowej strukturze organizacyjnej, bez naruszania środowiska edukacyjnego dzieci, jest przemyślany, przedyskutowany i uzgodniony z osobami najbardziej zainteresowanymi, czyli z Radą Rodziców Ośrodka.

Dlatego zabierając głos w powyższej sprawie warto sprawdzić stan faktyczny i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakimi intencjami kierują się osoby wnioskujące o likwidację? Czy naprawdę ktoś sądzi, że chcielibyśmy krzywdzić dzieci i tak już pokrzywdzone przez los z uwagi na swoją niepełnosprawność? Jaki mielibyśmy w tym interes? I co to za myślenie, zbudowane na politycznej niechęci do większości koalicyjnej Rady Miasta. Dożyliśmy czasów, że nieważne czy rozwiązanie jest dobre, praktyczne i potrzebne – ważne jest, z której strony sali sesyjnej padła propozycja jego wprowadzenia.

Ponieważ argumentów merytorycznych nigdy dosyć, trzeba przypomnieć, co legło u podstaw decyzji o zamiarze likwidacji i co będzie podstawą odwołania od opinii kuratora oświaty. Warto wiedzieć, że:

* Likwidacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie, wyrażona uchwałą intencyjną nr XXX/505/21 Rady Miasta Olsztyna z dnia 27 stycznia 2021 r., w głównej mierze podyktowana została słabnącym w ostatnich latach zainteresowaniem kształcenia w Ośrodku, a w szczególności w XIV Liceum Ogólnokształcącym Specjalnym dla Uczniów Niesłyszących i w Szkole Policealnej nr 1 Specjalnej dla Uczniów Niesłyszących. Obecnie w Ośrodku kształci się 58 uczniów, a w liceum i w szkole policealnej nie ma ani jednego ucznia!

* Z uwagi na małą liczbę uczniów w Ośrodku oddziały są mniejsze niż stanowią i dopuszczają przepisy. Dlatego już dziś łączy się klasę szóstą z siódmą!

* W ramach działań reorganizacyjnych planowane jest ponowne utworzenie Szkoły Podstawowej nr 17 Specjalnej dla Uczniów Niesłyszących oraz Branżowej Szkoły I stopnia nr 7 Specjalnej w strukturach istniejącego już Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie. Jednocześnie nie przewiduje się żadnych zmian w stosunku do organizacji pracy uczniów. Uczniowie będą uczyć się dokładnie w tym samym miejscu, czyli w budynku przy ul. Marii Grzegorzewskiej 6 i w oddziałach, w których uczą się obecnie. Wsparcie edukacyjne dla dzieci i uczniów niesłyszących i słabosłyszących będzie zatem od dnia 1 września 2021 r. identyczne, jak obecnie.

* Każda szkoła wchodząca w skład SOSWdN będzie w nowej strukturze nadal odrębnym typem szkoły i w ramach tego typu szkoły realizowane będą zajęcia. Zatem zmiana dotyczy jedynie nazwy Ośrodka, w ramach którego będą funkcjonowały odtworzone szkoły.

* Po spotkaniach z dyrektorami obu ośrodków i Radą Rodziców podjęto również decyzję o ponownym utworzeniu Przedszkola Miejskiego nr 7 dla Dzieci Niesłyszących w nowej strukturze, zmieniając pierwotne założenie określone w uchwale intencyjnej,  zgodnie z którą miało ono być włączone do Przedszkola Miejskiego nr 18 wchodzącego w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego. To jednoznaczny dowód na to, że władze miasta są otwarte na sugestie dyrektorów i rodziców.

* Proponowane rozwiązanie nie marginalizuje ani nie dyskryminuje uczniów z niepełnosprawnością słuchową, łącząc ich w jednej strukturze z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego. Już dziś w SOSWdN uczą się dzieci słabosłyszące i niesłyszące, które niejednokrotnie dodatkowo posiadają niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Taki proces ich wzajemnego poznawania się i edukacji już się toczy.

* Utworzenie w miejsce dwóch internatów, funkcjonujących w obu ośrodkach szkolno-wychowawczych, jednego, ale o większej liczbie podopiecznych, pozwoli lepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę i przeznaczyć drugi internat na bursę dla uczniów spoza Olsztyna, uczęszczających do szkół ogólnodostępnych. Obecnie w obu internatach jest łącznie kilkadziesiąt niewykorzystanych miejsc!

* Po spotkaniu z Radą Rodziców SOSWdN pani Ewa Kaliszuk – zastępca prezydenta Olsztyna została poinformowana przez przewodniczącą Rady Rodziców Ośrodka o złożeniu pisma do warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty, w którym Rada Rodziców nie wnosi zastrzeżeń dotyczących likwidacji, a następnie odtworzenia szkół wchodzących w strukturę SOSWdN – w strukturze SOS-W.

Proponowane rozwiązanie ratuje Ośrodek i daje mu nową szansę, a miastu pozwala na racjonalizację wydatków w oświacie. Argumenty, które przemawiają za „bezszkodową” likwidacją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej są oczywiste. Ale widać, że równie oczywista jest chęć radnych i posłów PiS-u do zaistnienia za wszelką cenę. Czemu tylko tą ceną ma być dobrostan dzieci?”.

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Podatnik
1 rok temu

Powinna być odpowiedzialność karno finansowa dla radnych , posłów itp.za złe ekonomicznie decyzje , politykierzy by się nie pchali do koryta.

Jaga
1 rok temu

Oni nie „stają się” głusi! Oni zawsze tacy byli!

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły