32 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Wiemy, gdzie rozpocznie się budowa drugiej linii tramwajowej

Musisz przeczytać

Władze miasta liczą na szybkie rozstrzygnięcie przetargu na budowę drugiej linii tramwajowej w Olsztynie. Urzędnicy poinformowali nas także, gdzie zostanie wbita pierwsza łopata.

* Przeczytaj także: Są problemy z odbiorem tramwajów z Turcji. Ale urzędnicy nie chcą powiedzieć, jakie

Prezydent Piotr Grzymowicz stwierdził w ubiegłym tygodniu, że Olsztyn jest coraz bliżej rozbudowy linii tramwajowej. Wszystko za sprawą wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, która odrzuciła drugie już odwołanie od wyniku przetargu na wybór wykonawcy.

W tej sytuacji urzędnicy wysłali dokumenty do Urzędu Zamówień Publicznych, który ma przeprowadzić kontrolę przed podpisaniem umowy. – Szacujemy, że podpiszemy umowę z wykonawcą w ciągu trzech najbliższych miesięcy – mówi nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.

Gdzie rozpocznie się budowa drugiej linii tramwajowej?

Jeśli po drodze nie będzie żadnych problemów, w ciągu dwóch miesięcy wykonawca będzie musiał przygotować jeszcze dokładny harmonogram prac i uzgodnić zastępczą organizację ruchu. Już teraz jednak wiadomo, gdzie rozpocznie się budowa drugiej linii tramwajowej w Olsztynie.

Jak informuje Marta Bartoszewicz:

– Pierwsze prace będą odbywały się przy Wysokiej Bramie i przy pętli Pieczewo. Dodatkowo, w pierwszej kolejności wykonany zostanie też objazd przez były poligon wojskowy, aby umożliwić kierowcom wyjazd z Pieczewa i Jarot.

Trasa nowej linii tramwajowej wyniesie około 6 km podwójnego torowiska. Z okolic obecnej pętli autobusowej na Pieczewie torowisko zostanie poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Tam linia połączy się z torowiskiem na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Kościuszki.

Zmiany przy Wysokiej Bramie

Nad skrzyżowaniem ulic Krasickiego z Synów Pułku powstanie dodatkowo estakada o długości około 270 m. Przy okazji tej inwestycji wykonawca przebuduje podziemne sieci, powstaną też nowe ścieżki rowerowe i chodniki.

Jak już informowaliśmy, inwestycja wpłynie m.in. na zagospodarowanie terenu w okolicach Wysokiej Bramy. Pętla tramwajowa zostanie przeniesiona z ul. 11 Listopada na pl. Jedności Słowiańskiej, co oznacza, że torowisko wydłuży się.

Na wysokości obecnego przystanku autobusowego przed Wysoką Bramą powstaną dwa tory i dwa perony. Jeden ma być obustronny i obsługiwać również pasażerów autobusów. Pojawi się tam także biletomat, a przy Wysokiej Bramie powstanie węzeł przesiadkowy.

Jak tłumaczył prezydent, ul. 11 Listopada, na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do pl. Jedności Słowiańskiej, będzie dostępna tylko dla służb miejskich, komunikacji miejskiej, taksówek, rowerów i dla zaopatrzenia. Pozostałe samochody pojadą ul. Wyzwolenia, a ul. Skłodowskiej-Curie ma “stanowić ciąg pieszo-jezdny”. Poza tym jezdnia na pl. Jedności Słowiańskiej ma zostać zwężona i będą zatrzymywać się na niej również autobusy.

Cała Inwestycja ma potrwać około 26 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły