20 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Urodziny Mikołaja Kopernika. Odtworzono napój według receptury astronoma i wydano książkę

Musisz przeczytać

Z okazji 548 urodzin Mikołaja Kopernika władze powiatu olsztyńskiego zaprezentowały sublimat winny wyprodukowany według receptury astronoma i najnowszą książkę “Mikołaj Kopernik. Wojna i dyplomacja”.

Starostwo powiatowe w Olsztynie uczciło nie tylko urodziny Mikołaja Kopernika, ale także 500-lecie obrony Olsztyna przed wojskami zakonnymi, którą kierował wielki astronom. Z tej okazji zaprezentowano też najnowsze pamiątki poświęcone najsłynniejszemu Warmiakowi.

548 urodziny Mikołaja Kopernika

Pierwsza z nich to książka “Mikołaj Kopernik. Wojna i dyplomacja“, napisana przez doktora Wojciecha Szalkiewicza, rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Najnowsze wydawnictwo to wspólne przedsięwzięcie marszałka województwa i starosty olsztyńskiego przy współpracy Muzeum Warmii i Mazur i Muzeum we Fromborku.

Książka poświęcona jest obronie olsztyńskiego zamku przed Krzyżakami, który jako jedyny nie uległ najeźdźcy. Było to możliwe dzięki strategicznym zdolnościom właśnie Mikołaja Kopernika. Bo, jak podkreśla dr Wojciech Szalkiewicz: – Astronom był również wielkim dyplomatą.

W trakcie piątkowego spotkania zaprezentowano także sublimat winny, wytworzony według receptury uczonego. Dla wielu Mikołaj Kopernik jest genialnym astronomem, ale trzeba pamiętać, że był również lekarzem. Nie dokonał co prawda żadnego przełomu w medycynie, ale pozostało po nim kilka podręczników lekarskich, notatki medyczne i oryginalne recepty.

W jednej z nich o sublimacie winnym pisał:

“Weźcie wina sublimowanego dwie kwarty, ususzonych jagód figi 4 drachmy, cynamonu, goździków i szafranu po 5 drachm. Zmieszajcie i przecedźcie do czystego naczynia. Używajcie wygodnie i niewstrzemięźliwie. Jeżeli Bóg zechce, pomoże!”.
Nowe pamiątki z Warmii

Trunek powstał przy współpracy z Mazurskimi Miodami z Tomaszkowa. – Jest to oryginalna receptura stworzona przez mistrza Kopernika, a napój kiedyś miał służyć jako lekarstwo. My natomiast uszlachetniliśmy trunek miodem pitnym – mówi Beata Piasecka-Sasin, dyrektorka Mazurskich Miodów.

Książkę i sublimat będzie można niedługo kupić w księgarniach i sklepach jako pamiątkę z Warmii. – Mikołaj Kopernik to największy w historii Warmiak. To tutaj oddawał się swoim pasjom. Książka i sublimat winny są związane z astronomem, więc idealnie wpisują się w działalność promocyjną Warmii – stwierdza starosta olsztyński Andrzej Abako.

Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem, ale także matematykiem, lekarzem, prawnikiem i ekonomistą. Lubił piwo, bał się krytyki i miał sposoby na długowieczność. Na Warmii spędził ponad 40 lat życia. Więcej o sławnym astronomie przeczytacie >TUTAJ.

Podczas spotkania pokazano też dwa krótkie filmy promocyjne, poświęcone obronie olsztyńskiego zamku i codziennym zajęciom, którym oddawał się astronom podczas pobytu w Olsztynie (zobacz filmy).

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły