18 C
Olsztyn
sobota, 25 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Ty również możesz pomóc seniorom z Olsztyna. Ruszyła kampania “Potrzebni”

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Chyba każdy z nas kocha swoje domowe zacisze. Ale co w sytuacji, gdy dom zamienia się w więzienie? Co trzecia osoba w Polsce po 80. roku życia wychodzi z domu raz na pół roku lub rzadziej. Aby pomóc seniorom, Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa i Regionalna Strefa Pomocy zorganizowały kampanię społeczno-fundraisingową “Potrzebni”. Poszukiwani są również wolontariusze.

“Potrzebni” to pierwsza taka kampania na Warmii i Mazurach. Jej inicjatorzy chcą zwrócić uwagę na problemy i potrzeby osób starszych i samotnych. A statystyki są bardzo smutne. Jak wynika z badań, co trzeci polski senior wychodzi z domu raz na pół roku albo rzadziej. Powody? Są różne, a do głównych można zaliczyć mieszkanie na wysokim piętrze w bloku i brak pomocy.

Każdy z nas może pomóc seniorom

Pomocowe akcje społeczne na ogół odbywają się w okresie okołoświątecznym. Kampania “Potrzebni” właśnie latem chce zwrócić uwagę, że samotność nie wyjeżdża na wakacje. A wolontariusze, na których mogą polegać samotni seniorzy, potrzebni są przez cały rok. Bo depresja i lęk są powszechne wśród seniorów, a wakacje często pogłębiają te uczucia.

– Dla setek seniorów, naszych sąsiadek i sąsiadów czy starszych członków rodziny dom staje się więzieniem, a świat zewnętrzny zapomina o ich istnieniu. Dlatego chcemy głośno zakomunikować: samotność nie wyjeżdża na wakacje, a wolontariusze, którzy pomagają naszym seniorom, są potrzebni przez cały rok – mówi Monika Michniewicz, menedżerka Regionalnej Strefy Pomocy.

Regionalna Strefa Pomocy to miejsce dla samotnych seniorów i rodzin, w których są seniorzy czy osoby niesamodzielne z różnych przyczyn. Pracownicy obejmują swoich podopiecznych kompleksową opieką. Przede wszystkim informacyjną – każdy może dowiedzieć się, jakie zasiłki mu przysługują, gdzie można zgłosić się o pomoc, skąd wziąć łóżko rehabilitacyjne czy jak zatrudnić opiekunkę.

Strefa zapewnia też pomoc specjalistów: psychologa, dietetyka, pielęgniarki, a nawet prawnika. Każdy senior czy rodzina ma opiekuna, który jest z nimi w stałym kontakcie. Obecnie pod skrzydłami Regionalnej Strefy Pomocy jest około 100 podopiecznych z Olsztyna i sześciu gmin ościennych.

Potrzebni wolontariusze!

Dla wielu z nas wkręcenie śrubki czy wymiana żarówki to proste czynności. Seniorom takie zadania przychodzą z wielką trudnością, a czasami są wręcz niewykonalne. I tu z pomocą przychodzą wolontariusze, którzy pomagają seniorom w codziennym życiu domowym. Ale też robią zakupy, w razie potrzeby zawożą do lekarza. Czasami wystarczy jednak spacer, wspólna herbata i rozmowa.

Osoby, które chciałyby pomóc seniorom w codziennym życiu, mogą zgłaszać się do Regionalnej Strefy Pomocy lub Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa. Z koeli w czwartek 15 lipca przy ul. Partyzantów 1/2 odbędzie się dzień otwarty dla osób zainteresowanych wolontariatem.

Więcej informacji znajduje się na stronie Potrzebni.org.pl. Tam również można wpłacić pieniądze na realną pomoc seniorom.

seniorom
Ilustracja: Magda Gach/Materiały prasowe

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły