16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Tramwaje Olsztyn. Przygotujcie się na korki w centrum miasta [MAPY]

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Drogowcy przygotowują się do budowy drugiej linii tramwajowej w Olsztynie. Nieprzejezdny będzie odcinek alei Piłsudskiego od ulicy Głowackiego do ulicy Mazowieckiego, czyli dawnej Obiegowej. Utrudnienia wystąpią też na Pieczewie. Drogowcy i urzędnicy przygotowali objazdy, ale kierowcy, piesi czy rowerzyści i tak powinni przygotować się na ogromne korki w centrum.

Pisaliśmy również: Tramwaje Olsztyn. Jaka organizacja ruchu na czas budowy drugiej linii?

Do wbicia pierwszej łopaty pod budowę drugiej linii tramwajowej zostało coraz mniej czasu, ale za to coraz więcej wiadomo na temat organizacji ruchu w czasie robót. Jedno jest pewne: kierowcy, piesi, ale też rowerzyści muszą przygotować się na korki.

Tramwaje Olsztyn. Pierwsze schematy organizacji ruchu

Utrudnienia w ruchu będą na pewno w centrum Olsztyna, a urzędnicy przedstawili już pierwszy etap zamknięcia alei Piłsudskiego. Już teraz wiadomo, że w trakcie robót nieprzejezdny będzie odcinek od ulicy Głowackiego do ulicy Mazowieckiego (dawna Obiegowa).

Jak tłumaczą władze miasta, aby uniknąć korków na wąskiej ulicy Żołnierskiej, wyznaczono objazd dla pojazdów jadących od strony alei Sikorskiego. Wszyscy jadący do centrum powinni więc skręcić w ulicę Pstrowskiego (udostępniono dodatkowy pas do skrętu w lewo), a następnie w ulicę Kościuszki.

Objazd dla pojazdów jadących aleją Piłsudskiego od strony ulicy Dworcowej został z kolei wyznaczony ulicą Mazowieckiego, następnie w prawo w Żołnierską i dalej w ulicę Kościuszki. Mieszkańcy ulic Kościńskiego, Narutowicza i Grotha dojadą do swoich domów od strony ulicy Mazowieckiego.

Tramwaje Olsztyn. Od kiedy nowa organizacja ruchu?

Wykonawca drugiej linii tramwajowej nie wszedł jeszcze na plac budowy, dlatego… – …dokładny termin wprowadzenia zmian podamy w najbliższych dniach – mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Nie powinno być natomiast żadnych opóźnień i za dwa tygodnie gotowy ma być przejazd nową drogą łączącą ulicę Krasickiego z ulicą Szymborskiej, a co za tym idzie z ulicą Pstrowskiego oraz południową obwodnicą Olsztyna. Budowa łącznika to kluczowy warunek rozpoczęcia prac przy budowie drugiej nitki tramwajowej, mającej swój początek na Pieczewie.

Mieszkańców południowych osiedli powinno ucieszyć również to, że ponownie zostanie otwarty objazd z osiedla Generałów przez Brzeziny. Olsztyński ratusz podkreśla, że wykonawca przygotował dwa ułatwienia dla mieszkańców wyjeżdżających z Jarot.

Pierwsze to otwarcie przejazdu przez ulicę Grota-Roweckiego i Szostkiewicza do ulicy Kalinowskiego. Trzeba jednak pamiętać, że ruch będzie możliwy tylko w jednym kierunku od strony Jarot. Aby jednak usprawnić ruch, na skrzyżowaniu ulic Wilczyńskiego – Bartąska – Kutrzeby powstanie minirondo.

To skrzyżowanie od dłuższego czasu utrudniało wyjazd z Bartąskiej i Kutrzeby, więc drogowcy mają nadzieję, że teraz ten problem zniknie. Takie rozwiązanie ma też rozładować ruch na alei Sikorskiego, która przejmie dużą część pojazdów dotychczas jeżdżących ulicą Krasickiego.

Rzeczniczka olsztyńskiego ratusza dodaje też, że dopiero po otwarciu dwóch objazdów: przez poligon i Brzeziny wykonawca przystąpi do pierwszych prac tramwajowych na ulicy Krasickiego.

Nowa strona na czas budowy drugiej nitki

Nowością (na plus) jest też nowy też facebookowy profil “Objazdowy Olsztyn”, który został utworzony przez olsztyńskich urzędników. Mają być tam publikowane najważniejsze informacje na temat robót drogowych w mieście.

– Strona będzie źródłem najważniejszych, rzetelnych informacji, które pomogą w codziennym poruszaniu się po Olsztynie przy okazji różnych działań. Publikowane tam mapki zobrazują, jaką drogę najlepiej wybrać, by, na ile to możliwe, sprawnie osiągnąć cel podróży – mówi Marta Bartoszewicz.

  • tramwaje olsztyn
  • tramwaje olsztyn
  • tramwaje olsztyn

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły