16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Szczepienia przeciwko Covid-19. Zmieni się czas oczekiwania na drugą dawkę

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Skróci się okres między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionek przeciwko Covid-19. Na swoje szczepienie krócej poczekają też ozdrowieńcy, natomiast osoby ze znaczną niepełnosprawnością i ich opiekunowie zaszczepią się poza kolejnością.

– Dzisiaj przekraczamy 14 mln szczepień przeciwko Covid-19. To jest dobra informacja, bo ponad 10 mln osób przyjęło pierwszą dawkę. Na maj i czerwiec mamy ponad 4,5 mln wolnych terminów – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szczepienia przeciwko Covid-19. Ważne zmiany

W ubiegłym tygodniu wykonano 1,8 mln szczepień. W tym tygodniu do punktów ma trafić około 2 mln dawek. – Każdego tygodnia zwiększamy wykonywanie szczepień o około 200 tys – dodał Dworczyk.

Jak zaznaczył, największym wyzwaniem jest przekonanie jak największej liczby Polaków, żeby się zaszczepili. 17 maja ruszą pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. W pierwszym tygodniu rząd przeznaczy na ten cel 100 tys. dawek, od 1 czerwca będzie to natomiast 300 tys. dawek tygodniowo.

– Wprowadzamy też zmiany, jeżeli chodzi o szczepienie ozdrowieńców. Do tej pory to było 90 dni od pozytywnego wyniku testu. Teraz jest to 30 dni od pozytywnego wyniku testu – zapowiedział szef kancelarii premiera.

Szczepienia przeciwko Covid-19. Kiedy druga dawka?

W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej skróci się ponadto okres pomiędzy podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Drugą dawkę od Moderny, Pfizera i AstraZeneki Polacy przyjmą po 35 dniach od pierwszego zastrzyku. Ta zmiana wejdzie w życie od 17 maja.

Wyjaśnijmy, że szczepionka Pfizera to preparat mRNA, który należy podać w dwóch dawkach. Producent zaleca, by zapisać pacjenta na drugi zastrzyk po upływie trzech tygodni od podania pierwszej dawki. Ministerstwo Zdrowia rekomendowało do tej pory, aby druga dawka podana została po około sześciu tygodniach, jednak czas ten miał nie być dłuższy niż 42 dni.

Szczepionka Moderny, podobnie jak preparat Pfizera, opiera się na mRNA i jest podawana w dwóch dawkach. Jak informuje producent, druga dawka powinna zostać podana po 28 dniach od pierwszego zastrzyku. W Polsce rekomendacja była natomiast taka sama jak w przypadku szczepionki Pfizera.

Z kolei szczepionka AstraZeneki jest wektorowa, podobnie jak Johnson & Johnson. W przeciwieństwie do tego drugiego musi zostać podana w dwóch dawkach. Producent zaleca, aby pacjent otrzymał drugą dawkę AstraZeneki pomiędzy 4 a 12 tygodniem po pierwszym zastrzyku. Ministerstwo Zdrowia rekomendowało natomiast, aby drugą dawkę podać po około 12 tygodniach. Czas ten miał jednak nie być dłuższy niż 84 dni.

Przeczytaj również: Rząd luzuje obostrzenia. Lista zmian i szczegółowy plan na maj

Od poniedziałku 10 maja są też nowe zasady, dzięki którym osoby z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności mogą w punktach szczepień powszechnych szczepić się poza kolejnością. Dotyczy to także ich opiekunów.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły