28 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Rząd znosi obostrzenia. Nie wszystkie i póki co nie na długo

Musisz przeczytać

Polski rząd znosi pandemiczne obostrzenia, ale nie wszystkie. Otwarte, w reżimie sanitarnym, zostaną m.in. kina, teatry i filharmonie. Siłownie i restauracje nadal będą zamknięte. Nowe zasady wejdą w życie 12 lutego.

O rządowych decyzjach poinformowali w piątek premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i wicepremierzy Piotr Gliński i Jarosław Gowin. Przy zachowaniu określonego reżimu sanitarnego rząd otworzy m.in. hotele, stoki, kina, teatry i baseny.

Nowe zasady będą obowiązywać od 12 lutego i na razie przez dwa tygodnie. – Co najwyżej możemy mówić o kruchej stabilizacji – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

I dodał: – Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus. Musimy postępować bardzo ostrożnie, dlatego nie możemy pozwolić sobie na większe luzowanie.

Polski rząd znosi niektóre obostrzenia

– Warunkowo otwieramy kina, teatry, filharmonie i opery. Otwieramy sport na zewnątrz – boiska, korty, stoki narciarskie i baseny, ponieważ tam sytuacja jest mniej ryzykowna niż w innych zamkniętych miejscach, gdzie uprawiany jest sport – stwierdził Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

– W ramach różnych tarcz pomocowych do polskich firm skierowano już ponad 182 mld zł. Od trzech tygodni funkcjonuje druga tarcza PFR, z pomocy której skorzystało ok. 41 tys. firm. Łączna pomoc w ramach tylko tej tarczy to 4,9 mld zł – mówił z kolei Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.

I dodał: – Wypracowaliśmy szczegółowe reżimy sanitarne odpowiednie dla każdej branży. Zamrożone pozostają natomiast te branże, które niemal we wszystkich państwach Europy pozostają zamknięte, czyli siłownie czy restauracje. Proszę przedstawicieli tych branż o cierpliwość.

Rząd znosi obostrzenia – kiedy i jakie?

– Jeżeli będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem procesu pandemicznego, będę rekomendował wykonanie kroku wstecz i dokonanie kolejnych obostrzeń, aby mieć pandemię pod kontrolą. Jeżeli sytuacja będzie się rozwijać lepiej, niewykluczone są zniesienia kolejnych obostrzeń – zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia od 12 do 26 lutego:

– hotele: dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości, restauracje hotelowe – zamknięte),

kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących, obowiązują maseczki, zakaz konsumpcji,

– baseny otwarte; UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne,

– stoki – otwarte,

– otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu,

– siłownie – nadal zamknięte,

– restauracje tak jak do tej pory: mogą wydawać posiłki na wynos i na dowóz.

PISALIŚMY RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły