28 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Ruszył proces dyrektora Teatru Jaracza w Olsztynie

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Przed Sądem Rejonowym rozpoczął się proces dyrektora Teatru Jaracza. Zbigniew B. jest oskarżony o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej w teatrze. Przed budynkiem sądu odbyły się natomiast dwie pikiety: zwolenników i przeciwników B.

Kilka lat temu Zbigniew B. przejął mocno skonfliktowany zespół olsztyńskiego Teatru Jaracza. Co prawda za jego rządów poziom artystyczny spektakli poszedł w górę, ale wciąż dochodziło do przepychanek na linii dyrektor – pracownicy.

Nowego sternika olsztyńskiego teatru najczęściej krytykowali związkowcy z “Solidarności”, którzy do Państwowej Inspekcji Pracy złożyli w końcu skargę na warunki pracy. Po kontroli PIP złożyła zawiadomienie do prokuratury, a ta oskarżyła dyrektora teatru o utrudnianie wykonywania działalności związkowej. Odwołania B. domagali się również posłowie PiS-u z Warmii i Mazur i doradca wojewody do spraw kultury.

Dyrektor olsztyńskiego teatru na ławie oskarżonych

Akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi B. wpłynął do Sądu Rejonowego w Olsztynie pod koniec kwietnia. Proces dyrektora olsztyńskiego teatru rozpoczął się natomiast we wtorek 10 sierpnia.

– Prokurator oskarżył go o to, że w okresie od 19 listopada 2018 roku do 10 października 2019 roku, sprawując funkcję dyrektora Teatru Jaracza w Olsztynie, utrudniał prowadzenie działalności związkowej – mówi Agnieszka Żegarska, sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Lista zarzutów jest długa. Zdaniem prokuratury, utrudnianie działalności miało polegać m.in. na uniemożliwieniu wypowiedzenia się Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” w teatrze co do wypowiedzenia dwóm członkom zarządu tej organizacji dotychczasowych warunków pracy i zmiany tych warunków na niekorzyść.

Inny zarzut dotyczy natomiast zawarcia porozumienia wprowadzającego zmiany w regulaminie wynagradzania tylko ze Związkiem Zawodowym Pracowników Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a przez to pozbawienie pozostałych organizacji zawodowych – Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” i działającej przy teatrze Komisji Zakładowej Związku Zawodowego Aktorów Polskich – możliwości zmiany opiniowania regulaminu wynagradzania.

Dyrektor nie przyznaje się do winy

Zdaniem śledczych, wobec niektórych pracowników dyrektor miał również wprowadzić zadaniowy czas pracy, nieuregulowany regulaminem pracy, a przez to pozbawić niektórych pracowników możliwości opiniowania zmiany regulaminu pracy. Zbigniew B. miał też m.in. skracać związkowcom termin na wyrażenie opinii w sprawie nowej struktury organizacyjnej czy odmawiać udzielenia informacji, dotyczących zasad wprowadzania zmian organizacyjnych w teatrze i ich skutków dla pracowników.

Chodzi np. o warunki pracy, zasady wynagradzania czy przewidywane zmiany zatrudnienia. Ostatni zarzut dotyczy opóźnień w udzielaniu pisemnej informacji związkowcom o liczbie osób stanowiących kadrę kierowniczą.

– Zbigniew B. w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Rozprawa została odroczona do 30 listopada. Sąd w tym dniu planuje przesłuchać czterech świadków – informuje Agnieszka Żegarska.

Dwie pikiety przed sądem

W czasie, kiedy rozpoczynał się proces dyrektora olsztyńskiego Teatru Jaracza, przed sądem odbyły się dwie pikiety – zwolenników i przeciwników Zbigniewa B. Związkowcy zabrali ze sobą transparenty m.in. z hasłem: “Solidarność to nie zmora, czas osądzić dyrektora”. Dodawali, że ich obecność ma pokazać wsparcie dla pokrzywdzonych przez dyrektora pracowników. 

Z kolei zwolennicy dyrektora (wśród nich m.in. wicedyrektor teatru Andrzej Fabisiak i aktorki Irena Telesz-Burczyk i Joanna Fertacz) nie zgadzają się z działaniami olsztyńskiej “Solidarności” i bronią Zbigniewa B. Przekonują też, że B. jest dobrym szefem i przyczynia się do rozwoju teatru.

Aktorzy podkreślają, że od czasów nowego dyrektora coraz więcej spektakli olsztyńskiego teatru jest docenianych w kraju. Z ich relacji wynika ponadto, że w zespole panuje dobra atmosfera.

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Doradca wojewody zorganizował happening przed Teatrem Jaracza
7 miesięcy temu

[…] Teatru Jaracza jest również oskarżony o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej w placówce. W dniu rozpoczęcia procesu przed budynkiem Sądu Rejonowego w Olsztynie odbyły się dwie […]

Jestem zniesmaczony, a nawet oburzony [LIST DO REDAKCJI]
5 miesięcy temu

[…] dyrektor Zbigniew Brzoza marnuje pieniądze z budżetu Teatru (i tak już uszczuplonego przegranymi procesami sądowymi) na propagowanie “swoich”, bo na pewno nie ogółu widzów, zdania w tej właśnie […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły