22 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Ratują zabytkowy budynek w dawnych koszarach Dragonów

Musisz przeczytać

Centralna Akademia Dekarska powstaje w jednym z budynków przy ul. Gietkowskiej na terenie Koszarów Dragonów. To prywatna inicjatywa. 

Koszary Dragonów to jeden z najciekawszych obiektów związanych z historią i z obecnością wojska w Olsztynie. Budynki z czerwonej cegły tworzą dziedzińce. Niestety, wiele z nich przez ostatnie lata popada w ruinę. Okazuje się jednak, że są ludzie, którym na obiektach zależy i mają nań własny pomysł. Chodzi o olsztyńskich dekarzy, którzy wyręczają miasto.  Wpadli oni na pomysł, by w jednym z nich urządzić Centralną Akademię Dekarską. Docelowo stworzona zostanie w niej baza do nauczania ginącego zawodu. To jednak nie koniec ambitnych planów. Dojdzie jeszcze tu ogólnopolski ośrodek szkoleniowy. Całość ma mieścić się w części, która spłonęła w 2010 roku i leży od strony ul Dragonów. Przypomnijmy, że w środku jednego z budynków, pozbawionego dachu po pożarze, rosły krzaki i trawa.

Za projektem stoi Fundacja Serapian. Dekarze nie mają obecnie miejsca i możliwości kształcenia młodzieży. Uznali, że to dobry budynek żeby pokazać ich zawód i rzemiosło. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. 

Stworzenie Centralnej Akademii Dekarskiej jest możliwe dzięki unijnym dotacjom. W listopadzie 2019 pomysłodawcy CAD wygrali konkurs na dofinansowanie ze środków unijnych z programu “Odbudowa dziedzictwa regionalnego związanego z produkcją i usługami na odbudowę dziedzictwa związanego z dekarstwem w regionie”. Same prace rozpoczęły się pod koniec sierpnia 2020 roku.  1 stycznia 2022 r. otrzymał dotację od duńskich Fundacji Villum Fonden i Velux Fonden, na współtworzenie wyspecjalizowanego ośrodka kształcenia fachowców w zawodach: dekarz. – Wspólnie z Villum Fonden i Velux Fonden wspieramy cel: „więcej młodych ludzi z silnym kapitałem naukowym” – podkreślają pomysłodawcy Centralnej Akademii Dekarskiej

Na I piętrze stoją już m.in. stoły, krzesła, kanapy. Urządzono także nowoczesny system regulacji oświetlenia, którym można kierować na odległość. Trwają prace wykończeniowe w poziomie parteru. 

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły