18 C
Olsztyn
sobota, 25 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Ptasia grypa na Warmii i Mazurach. Te powiaty są w obszarze wysokiego ryzyka

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył obszary wysokiego ryzyka rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków na terytorium Polski. Sprawa dotyczy czterech województw, w tym Warmii i Mazur. Jeśli chodzi o nasz region, ptasia grypa jest groźna szczególnie w czterech powiatach.

Przeczytaj również: Składowiska padłego drobiu na poligonie w Orzyszu nie będzie!

Ptasia grypa nie odpuszcza. Z danych Inspekcji Weterynaryjnej wynika, że wirus atakuje zarówno duże fermy, jak i mniejsze gospodarstwa utrzymujące jedynie po kilka sztuk drobiu. W tym roku w Polsce wykryto już 245 ognisk, najwięcej w województwach wielkopolskim i mazowieckim. Tydzień temu wykryto z kolei ponad 20 nowych ognisk wirusa, w tym cztery na Warmii i Mazurach: trzy w powiecie elbląskim i jedno z działdowskim.

Trzy wykryte ostatnio w naszym regionie ogniska dotyczyły niewielkich gospodarstw niekomercyjnych. Jedno ognisko, w Kiełpinach w powiecie działdowskim, dotyczyło natomiast gospodarstwa komercyjnego, w którym utrzymywano ponad 13 tys. indyków rzeźnych. We wszystkich przypadkach drób zabito i zutylizowano, a wokół ognisk wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone. Największe ognisko ptasiej wykryto natomiast pod Mławą na Mazowszu, gdzie utrzymywano 271 530 brojlerów kurzych.

Teraz Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu nowych “obszarów wysokiego ryzyka wprowadzenia i rozprzestrzenienia się wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków na terytorium Polski”. Chodzi o 12 powiatów w czterech województwach.

Na Warmii i Mazurach sprawa dotyczy powiatów: ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego i działdowskiego. Co to oznacza?

Ptasia grypa na Warmii i Mazurach

Na obszarach tych zakazano utrzymywania kaczek i gęsi razem z innymi gatunkami drobiu. Wyjątkiem jest to, że ryzyko wprowadzenia wirusa uważane jest za nieistotne ze względu na charakterystykę gospodarstwa.

Nie można też utrzymywać drobiu na wolnym powietrzu. Ale i tu mamy wyjątek: gdy drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem, np. za pomocą sieci lub drób jest karmiony i pojony w zamkniętym pomieszczeniu albo w miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa.

GLW zakazał ponadto korzystania ze zbiorników wodnych, znajdujących się na wolnym powietrzu, w celach związanych z hodowlą oraz pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których może mieć dostęp dzikie ptactwo.

Nie wolno również gromadzić drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych. Zabroniono też wykorzystywania – jako wabików – ptaków rzędów Anseriformes i Charadriiformes oraz wypuszczania drobiu w celu odnowy populacji ptaków łownych.

Zakazy może wprowadzić powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły