28 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Petycja w obronie zieleni złożona. Teraz ruch należy do władz Olsztyna [WIDEO]

Musisz przeczytać

Przedstawiciele Zielonego Olsztyna złożyli w ratuszu petycję w obronie zieleni miejskiej. Dokument zawiera również projekt standardów i wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych.

– Na ręce prezydenta składamy petycję, którą w ostatnim tygodniu podpisało prawie 2500 mieszkańców Olsztyna. Bardzo nas cieszy takie pozytywne poparcie – mówił przed ratuszem Tomasz Janus z Zielonego Olsztyna.

Petycja w obronie zieleni miejskiej

Wśród sygnatariuszy petycji są także znani mieszkańcy, m.in. artystka Anna Wojszel, wokalistka i aktorka Marta Andrzejczyk, aktor Teatru Jaracza Grzegorz Gromek, dyrektor MOK-u Mariusz Sieniewicz i fotograf Łukasz Pepol.

Do petycji społecznicy dołączyli ponadto pięć punktów, dotyczących ochrony zieleni miejskiej. Pierwsze trzy to standardy dotyczące drzew, czwarty dotyczy zarządzania pozostałą zielenią, a piąty mówi o zasadach udziału mieszkańców w zarządzaniu zielenią.

– Ludzie mówili nam o drzewach, które ostatnio wycięto. Opowiadali, jak z czwartego piętra nosili wodę i podlewali je, by przeżyły. A po 50 latach te drzewa zostały ścięte – dodała Magdalena Dudzik, prezeska Związku Plastyków Warmii i Mazur i jedna z działaczek Zielonego Olsztyna. – To pokazuje, że mieszkańcy emocjonalnie podchodzą do tego tematu.

Wniosek o konsultacje społeczne

Społecznicy liczą, że standardy dotyczące zieleni miejskiej zaczną obowiązywać już latem tego roku. I dodają, że to dopiero początek zielonego zamieszania w Olsztynie. Zielony Olsztyn zapowiada również, że na bieżąco będzie zamieszczał informacje na temat petycji – na Facebooku i swojej stronie internetowej.

– Czekamy teraz na reakcję prezydenta. Przy tej okazji składamy też wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zarządzania i ochrony zieleni miejskiej – zapowiedział Tomasz Janus.

Wniosek o konsultacje społeczne jest dość istotny. Na samą petycję prezydent musi odpowiedzieć w ciągu trzech miesięcy. Na wniosek o przeprowadzenie konsultacji – dwa tygodnie.

Konferencja prasowa Zielonego Olsztyna przed Urzędem Miasta – zobacz film:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły