17 C
Olsztyn
środa, 18 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Miasto nie da pieniędzy Stomilowi

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Wygląda na to, że olsztyński klub będzie musiał poszukać źródeł finansowania w innym miejscu, gdyż olsztyński samorząd zapowiedział, że nie przekaże pieniędzy „Dumie Warmii”.

Jak się dowiedzieliśmy, miasto nie wesprze finansowo Stomilu Olsztyn. Przynajmniej na razie. Pieniędzy nie dostanie również Fundacja Akademia Sportu Stomil Olsztyn.

W poniedziałek klub na swojej oficjalnej stronie wystosował komunikat. Podkreślono, że dotychczasowe rozmowy, które toczyły się między samorządem a władzami „Dumy Warmii” od kilku miesięcy nie przyniosły rezultatów.

„Ostatnie miesiące były czasem spotkań w ramach grupy roboczej przedstawicieli Klubu oraz Gminy Olsztyn. Bardzo przykrym jest fakt, że pomimo ustaleń, które zapadały na tychże spotkaniach, odnośnie terminów dalszych spotkań – od kilku tygodni, wszystkie próby kontaktu ze strony Klubu z przedstawicielami Miasta pozostawały bez jakiejkolwiek odpowiedzi – do wczoraj” – możemy przeczytać w komunikacie.

Klub twierdzi, że nagranie z pierwszego spotkania zniknęło. Według władz I-ligowego Stomilu, miasto deklarowało pomoc w zakresie pozyskania sponsorów, mimo że do ani jednego spotkania nie doszło.

„Proponowaliśmy finansowanie stypendiów dla młodych zawodników do 26 roku życia z Regionu, przykładem wielu klubów w Polsce, jak chociażby Radomiak Radom – co napotkało sprzeciw ze strony Miasta, które podkreślało, że mamy jeden z „najnowocześniejszych” modeli stypendialnych w Polsce, a który zabrania finansowania stypendiów na rzecz sportów zawodowych” – czytamy w komunikacie.

Klub przypomniał, że ponad 70 proc. wpływów osiąganych przez Stomil pochodzi spoza Olsztyna, a dalsza obecność w I lidze to szansa na 2 mln zł rocznie na dotacje sportowe związane z polepszeniem infrastruktury.

„Michał Brański wielokrotnie powtarzał, że potrzebuje ze strony Gminy partnera, z którym będzie mógł zapewnić byt największemu Klubowi w Regionie. Dochodziły do nas informacje, że wielu obecnych, lokalnych sponsorów Klubu uzależnia swoje wsparcie na rzecz Stomilu od dalszego zaangażowania Gminy w działalność Klubu, chociażby w ramach działań promocyjnych Gminy i ekwiwalentów reklamowych, które rok do roku otrzymuje ze strony Stomilu Olsztyn, o czym również przedstawiciele Gminy byli informowani” – zaznaczają przedstawiciele klubu.

Ich zdaniem największymi problemami są brak stabilności czy niemożliwość przewidzenia wpływów z tytułu działań na rzecz Olsztyna, co utrudnia zaplanowanie budżetu. Jak się dowiedzieliśmy, miasto zamierza przeznaczać 33 tys. zł na rzecz Akademii Stomilu Olsztyn.

Prezydent Olsztyna zapowiedział na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów, że miasto wesprze akademię kwotą 200 tys. zł brutto, co zostanie przyjęte uchwałą w czerwcu.

„Niestety środki te będą stanowiły ekwiwalent pieniężny, który w Polsce otrzymują Kluby na czwartym i piątym szczeblu rozgrywkowym w Polsce i mają być przyznane już po utworzeniu budżetu i kompletowaniu składu na kolejny sezon” – dodali przedstawiciele klubu.

Mimo złych wieści, działacze wierzą, że grupa radnych na najbliższej sesji rady miasta (27 kwietnia) powalczy o przyszłość Stomilu

Wierzymy, że najbliższe dni będą czasem wspólnej mobilizacji wszystkich tych, którym los Klubu jest bliski. OLSZTYN NIE JEST MIASTEM WOLNYM OD FUTBOLU!” – zakończyli działacze Stomilu Olsztyn.

Wiadomym jest, że władze miasta niechętnie finansowały Stomil jeszcze przed przejęciem klubu przez Michała Brańskiego. Po tym fakcie, chciano jak najszybciej pozbyć się problemu, o czym wspomniał chociażby poseł Porozumienia Michał Wypij w ostatnim wpisie w mediach społecznościowych.

W 5. rocznicę śmierci legendy Stomil Olsztyn Andrzeja Biedrzyckiego prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz chce pogrzebać nasz klub! Prezydent odmówił jakiejkolwiek formy współpracy z Dumą Warmii. W projekcie budżetu miasta nie ma nawet złotówki wsparcia. Nie znam innego włodarza miasta, który tak zaciekle dąży do likwidacji sportu w swoim mieście – przyznaje parlamentarzysta.

Poniżej publikujemy cały komunikat:

W dniu wczorajszym, w godzinach wieczornych, przedstawiciele Klubu zostali poinformowani, że Stomil Olsztyn S.A. oraz Fundacja Akademia Sportu Stomil Olsztyn, według projektu do zmian w uchwale do budżetu, nie otrzyma na chwilę obecną z Gminy Olsztyn ani złotówki wsparcia.

Ostatnie miesiące były czasem spotkań w ramach grupy roboczej przedstawicieli Klubu oraz Gminy Olsztyn. Bardzo przykrym jest fakt, że pomimo ustaleń, które zapadały na tychże spotkaniach, odnośnie terminów dalszych spotkań – od kilku tygodni, wszystkie próby kontaktu ze strony Klubu z przedstawicielami Miasta pozostawały bez jakiejkolwiek odpowiedzi – do wczoraj. Nie jesteśmy w stanie nawet rzetelnie podzielić się z opinią publiczną deklaracjami, które padały na tych nagrywanych spotkaniach, bo już po pierwszym spotkaniu dostaliśmy informację, że nagranie zniknęło. A takowe deklaracje padały, jak choćby wsparcie Gminy w pozyskaniu sponsorów na rzecz Klubu, pomimo że ostatecznie do ani jednego takiego spotkania nie doprowadzono. Proponowaliśmy finansowanie stypendiów dla młodych zawodników do 26 roku życia z Regionu, przykładem wielu klubów w Polsce, jak chociażby Radomiak Radom – co napotkało sprzeciw ze strony Miasta, które podkreślało, że mamy jeden z „najnowocześniejszych” modeli stypendialnych w Polsce, a który zabrania finansowania stypendiów na rzecz sportów zawodowych.

W ramach naszych spotkań przedkładaliśmy różnego typu modele finansowania klubów sportowych praktykowane w Polsce. Informowaliśmy, co możemy dawać jako Klub i Akademia w zamian, natomiast nawet przez moment nie czuliśmy zainteresowania ze strony przedstawicieli Miasta naszą ofertą. Podkreślaliśmy, że jesteśmy i chcemy być wartością dla całego Olsztyna. Głośno mówiliśmy o tym, o czym się zapomina. Ponad 70% wpływów osiąganych przez Klub jest otrzymywanych spoza Olsztyna, a następnie redystrybuowane w naszej Gminie. Dalsze bycie na zapleczu Ekstraklasy, to szansa na kolejne dwa miliony złotych w skali roku na dotacje rządowe z przeznaczeniem na infrastrukturę sportową w Olsztynie.

Po wielokroć podkreślaliśmy, że nie ma piłki nożnej na szczeblu centralnym bez wsparcia finansowego samorządu lub wsparcia w formie infrastruktury stadionowej, która ma przynajmniej znamiona porównywalnej do reszty rozwiniętych miast w Polsce.

Informowaliśmy, że powtórzenie w kolejnym sezonie budżetu opartego w dużym stopniu tylko i wyłącznie na wpływach od inwestora Stomilu – Pana Michała Brańskiego, jego gwarancjach finansowych, a także środkach od sponsorów Klubu jest nierealne. Michał Brański wielokrotnie powtarzał, że potrzebuje ze strony Gminy partnera, z którym będzie mógł zapewnić byt największemu Klubowi w Regionie. Dochodziły do nas informacje, że wielu obecnych, lokalnych sponsorów Klubu uzależnia swoje wsparcie na rzecz Stomilu od dalszego zaangażowania Gminy w działalność Klubu, chociażby w ramach działań promocyjnych Gminy i ekwiwalentów reklamowych, które rok do roku otrzymuje ze strony Stomilu OLSZTYN, o czym również przedstawiciele Gminy byli informowani.

Informowaliśmy również, że to co zabija Stomil, to permanentny brak stabilności, możliwości zaplanowania budżetu w oparciu o przewidywalne wpływy z tytułu działań na rzecz Olsztyna – dziś już wiemy, że są one przewidywalne i na dziś wynoszą 33 000 złotych w ramach środków otrzymanych z Gminy na rzecz naszej Akademii, prawdopodobnie największej Akademii Sportowej w województwie. Akademii, która mogła stabilnie funkcjonować w roku ubiegłym tylko i wyłącznie dzięki wsparciu ze strony Stomil Olsztyn S.A., a w roku bieżącym dzięki wsparciu Grupy Orlen. Dodatkowo Pan Prezydent Piotr Grzymowicz wstępnie zapowiedział na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów wsparcie Akademii Stomilu kwotą 200 000 złotych brutto, co ma zostać przyjęte Uchwałą Rady Miasta na czerwcowym posiedzeniu. Niestety środki te będą stanowiły ekwiwalent pieniężny, który w Polsce otrzymują Kluby na czwartym i piątym szczeblu rozgrywkowym w Polsce i mają być przyznane już po utworzeniu budżetu i kompletowaniu składu na kolejny sezon.

Niestety, wielokrotna walka, której podejmowaliśmy się w ramach walki o finansowanie Klubu, miała znamiona walki o jałmużnę i co naturalne wywoływała zmęczenie u wielu mieszkańców Olsztyna. Musieliśmy tak jednak czynić, bo nigdy wzorem innych miast w Polsce, nie tworzono nam perspektyw i warunków do tego, abyśmy czuli, że jesteśmy istotnym elementem strategii miasta.

Pomimo informacji, które otrzymaliśmy, głęboko wierzymy, że zbierze się grupa radnych, która zawalczy na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta o przyszłość dla Stomilu, zwłaszcza, że już na etapie uchwalania budżetu w 2021 r. dochodziły do nas informacje, że część radnych nie ma świadomości, że w uchwalanym budżecie zabraknie miejsca dla „Dumy Warmii”. Mamy ostatni moment, by ten stan rzeczy zmienić i realizować w ramach działalności miasta potrzeby różnych grup społecznych w Olsztynie, również tych, które żywo zainteresowane są piłką nożną i sportem w naszym mieście.

Wierzymy, że najbliższe dni będą czasem wspólnej mobilizacji wszystkich tych, którym los Klubu jest bliski.

OLSZTYN NIE JEST MIASTEM WOLNYM OD FUTBOLU!

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły