24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Koronawirus. Tysiąc nauczycieli z Olsztyna przejdzie testy

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W poniedziałek 11 stycznia ruszyła ogólnokrajowa akcja testowania nauczycieli w kierunku Covid-19. W Olsztynie taką chęć wyraziło nieco ponad tysiąc pedagogów.

Urząd Miasta w Olsztynie poinformował, że 1050 nauczycieli klas I-III zgłosiło się do wykonania testu na Covid-19. To jedna trzecia wszystkich pedagogów, którzy procują w miejskich placówkach. Do pomocy w przeprowadzeniu testów zaangażowano żołnierzy WOT.

Bezpłatne testy dla nauczycieli

– Według informacji, które mamy z sanepidu, testy mają być przeprowadzone m.in. w trzech szkołach podstawowych w Olsztynie, najprawdopodobniej w salach gimnastycznych SP 30, SP 13 i SP 7 – informuje Anida Kinga Samoraj, dyrektorka Wydziału Edukacji ratusza.

Wcześniej rząd poinformował, że 11 stycznia rozpoczną się bezpłatne testy przesiewowe nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, szkół specjalnych i pracowników administracyjnych. To część przygotowań do ewentualnego powrotu uczniów do szkół po feriach. Ostateczną decyzję w tej sprawie ma ogłosić w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

Testy dla nauczycieli są dobrowolne i bezpłatne. Jeśli któryś z nich nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania stacjonarnego.

Z zapewnień rządu wynika ponadto, że wznowienie nauki stacjonarnej nie zależy od wyników testów u pedagogów. Pod uwagę brany będzie przebieg epidemii i na tej podstawie oceniona zostanie możliwość wznowienia zajęć w szkołach.

Narodowy program szczepień

Przypomnijmy też, że 15 stycznia rozpocznie się rejestracja powszechnych szczepień przeciwko koronawirusowi. Jakie są poszczególne procedury?

1. rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta,
2. zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza,
3. wykonanie szczepienia i obserwacja pacjenta po szczepieniu,
4. powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

W Olsztynie będzie można zaszczepić się w 25 miejscach – zobacz listę punktów.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły