11 C
Olsztyn
wtorek, 25 czerwca, 2024

Historia się powtórzy? Rosjanie chcą eksterytorialnego korytarza przez Litwę

Musisz przeczytać

Anton Alichanow, gubernator obwodu kaliningradzkiego jeszcze chwilę temu namawiał Rosjan do wypoczynku nad Morzem Bałtyckim, a teraz oznajmił, że… przez Litwę powinien przechodzić eksterytorialny korytarz umożliwiający jego rodakom dogodny dojazd. W historii mieliśmy już do czynienia z podobnymi przypadkami, ten najbardziej znany to skomunikowanie Wolnego Miasta Gdańsk z III Rzeszą.

W obwodzie kaliningradzkim produkuje się niewiele rzeczy. Największym zakładem produkcyjnym była montownia samochodów zagranicznych marek. Była, bo pracodawca wysłał pracowników na przymusowy urlop i nie wiadomo czy jeszcze wznowi działalność.

Dlatego też Kaliningrad jest uzależniony od dostaw surowców i produktów z zewnątrz, głównie pozostałej części Rosji, ale również innych państw. 

Po agresji Rosji na Ukrainę (24 lutego), państwa Zachodu wprowadziły na Rosję szereg sankcji. Po ostatniej takiej transzy, 18 czerwca Litwini zablokowali tranzyt kolejowy do obwodu kaliningradzkiego zwracając, słusznie, uwagę, że takie decyzję podjęły państwa Unii Europejskiej. Rosyjskie władze sypały groźbami jak z rękawa, jednak Litwini okazali się nieugięci.

Anton Alichanow, gubernator obwodu kaliningradzkiego, powiedział całkiem poważnie, że należałoby otworzyć eksterytorialny korytarz przez Litwę. Przez terytorium naszego sąsiada miałyby przebiegać linia kolejowa oraz autostrada.

Gubernator przyznał, że taki projekt mógłby powstać za zgodą Litwy, ale żeby gwarancji bezpieczeństwa udzieliło międzynarodowe gremium. 

Proponuję stworzyć własny lądowy korytarz, taki ekspresowy korytarz, po którym można by przejechać samochodem, osobowym lub ciężarowym, albo pociągiem. Bez możliwości zjazdu na terytorium Republiki Litewskiej, ograniczony na przykład specjalnym płotem – mówi Alichanow.

Liczy na to, że być może państwa Unii Europejskiej, głównie Niemcy, przyczynią się do tego pomysłu i wywrą nacisk na Litwie.

Gubernator porównał obecną sytuację obwodu kaliningradzkiego do położenia Berlina Zachodniego po II wojnie światowej. Jednak analogia nasuwa się inna: przed najkrwawszym konfliktem w dziejach podobne żądania względem Polski wysuwał Adolf Hitler chcąc połączyć Wolne Miasto Gdańsk z terytorium III Rzeszy. Odmowa polskiego rządu stała się jedną z przyczyn ataku na nasz kraj i rozpętania II wojny światowej.

Taka eksterytorialna droga znajduje się także między hiszpańską Llivią (niewielką gminą otoczoną terytorium francuskim) a resztą Hiszpanii. Drogę tę obecnie trudno nazwać eksterytorialną, gdyż po tym, jak zniesiono bariery graniczne między krajami Europy Zachodniej, straciła na znaczeniu.

Przypomnijmy, że nowe postanowienia Komisji Europejskiej ws. realizacji sankcji oraz zasad tranzytu przez Litwę miałyby zostać podjęte w ciągu kilku najbliższych dni.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły