22 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

EU: USB Typ-C wspólnym portem ładowania dla wszystkich telefonów

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Do jesieni 2024 r. USB Typ-C stanie się wspólnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych w UE, uzgodnili negocjatorzy Parlamentu i Rady.

Tymczasowe porozumienie w sprawie zmienionej dyrektywy o sprzęcie radiowym, ustanawia jedno rozwiązanie w zakresie ładowania dla niektórych urządzeń elektronicznych. Ustawa ta jest częścią szerszych wysiłków UE, aby produkty w UE były bardziej zrównoważone, aby zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych i ułatwić życie konsumentom.

Zgodnie z nowymi przepisami, konsumenci nie będą już potrzebowali innego urządzenia do ładowania i kabla przy każdym zakupie nowego urządzenia, a będą mogli używać jednej ładowarki do wszystkich swoich małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, wkładki douszne, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier i przenośne głośniki, które można ładować za pomocą kabla, będą musiały być wyposażone w port USB Typu-C, niezależnie od producenta. Również laptopy będą musiały być dostosowane do wymagań do 40 miesięcy po wejściu w życie.

Prędkość ładowania jest również zharmonizowana dla urządzeń, które obsługują szybkie ładowanie, dzięki czemu użytkownicy będą mogli ładować swoje urządzenia z taką samą prędkością za pomocą każdej kompatybilnej ładowarki.

Lepsza informacja i wybór dla konsumentów

Konsumenci otrzymają jasne informacje na temat charakterystyki ładowania nowych urządzeń, co ułatwi im sprawdzenie, czy ich dotychczasowe ładowarki są kompatybilne. Nabywcy będą mogli również wybrać, czy chcą kupić nowy sprzęt elektroniczny z urządzeniem ładującym, czy bez niego.

Te nowe obowiązki doprowadzą do częstszego ponownego wykorzystania ładowarek i pomogą konsumentom zaoszczędzić do 250 milionów euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek. Szacuje się, że wyrzucone i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton e-odpadów rocznie.

Zachęcanie do innowacji technologicznych

W miarę upowszechniania się technologii ładowania bezprzewodowego Komisja Europejska będzie uprawniona do opracowywania tzw. aktów delegowanych, dotyczących interoperacyjności rozwiązań w zakresie ładowania.

Sprawozdawca Parlamentu Alex Agius Saliba (S&D, MT) powiedział: “Dziś sprawiliśmy, że wspólna ładowarka stała się rzeczywistością w Europie! Europejscy konsumenci długo byli sfrustrowani piętrzeniem się wielu ładowarek przy każdym nowym urządzeniu. Teraz będą mogli korzystać z jednej ładowarki do wszystkich swoich przenośnych urządzeń elektronicznych. Jesteśmy dumni, że oprócz smartfonów, tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek i zestawów słuchawkowych, podręcznych konsoli do gier wideo i przenośnych głośników, uwzględniono również laptopy, czytniki elektroniczne, wkładki douszne, klawiatury, myszy komputerowe i przenośne urządzenia nawigacyjne. Dodaliśmy również przepisy dotyczące ładowania bezprzewodowego, będącego kolejną ewolucją w technologii ładowania, oraz ulepszone informacje i oznakowanie dla konsumentów”.

Kolejne kroki

Po przerwie letniej Parlament i Rada będą musiały formalnie zatwierdzić umowę, zanim zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie ono w życie 20 dni po publikacji, a jego postanowienia zaczną obowiązywać po 24 miesiącach. Nowe przepisy nie będą miały zastosowania do produktów wprowadzonych na rynek przed datą rozpoczęcia stosowania.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły