Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Karola Nawrockiego z opozycji wygrał batalię prawną z Kancelarią Premiera Donalda Tuska i służbami bezpieczeństwa, które blokują mu dostęp do informacji niejawnych.
Sławomir Cenckiewicz oświadczył, że dzisiejsze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego na jego korzyść stanowi dowód, że władze dopuściły się „rażącego naruszenia prawa”, odbierając mu poświadczenie bezpieczeństwa.
Rzecznik służb bezpieczeństwa zaznaczył jednak, że orzeczenie nie spowoduje automatycznego odzyskania przez Cenckiewicza uprawnień. Oznacza to, że nietypowa sytuacja, w której szef bezpieczeństwa prezydenta nie ma dostępu do materiałów niejawnych, będzie się utrzymywać.
wyrok skazujący Naczelnego Sądu A wyrok ws. prof. Sławomira Cenckiewicza do zwycięstwa prawdy nad kłamstwem. Ciesz się z zakończenia i gratulując Panu profesorowi Cenckiewiczowi, ubolewam, że żyjemy w czasach, gdy sztuczni ludzie w imię walki politycznej, przy braku…
— Karol Nawrocki (@NawrockiKn) 15 kwietnia 2026 r
Spór sięga lipca 2024 r., jeszcze zanim Cenkiewicz objął swoje obecne stanowisko, kiedy szef SKW odebrał mu dostęp do informacji niejawnych. Decyzję SKW potwierdziła wówczas Kancelaria Premiera.
Nie podano oficjalnego powodu takiej decyzji, ale z doniesień mediów wynika, że została ona podjęta w związku z ustaleniem przez SKW, że Cenckiewicz podczas wypełniania ankiety sprawdzającej bezpieczeństwo nie ujawnił, jakiemu leczeniu się poddawał.
W listopadzie 2024 r. Cenkiewicz złożył apelację od tej decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego w Warszawie, który w czerwcu 2025 r. wydał orzeczenie na jego korzyść. Kancelaria Premiera złożyła następnie skargę od tej decyzji do NSA, czyli najwyższego sądu administracyjnego w Polsce.
Tymczasem, gdy w sierpniu 2025 roku nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki, powiązany z opozycyjną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS), objął urząd, mianował Cenkiewicza na szefa swojego Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), mimo że Cenckiewicz nadal nie ma dostępu do materiałów niejawnych.
Cenkiewicz poinformował dziś w mediach społecznościowych, że NSA wydała prawomocne orzeczenie na jego korzyść, podtrzymując decyzję sądu niższej instancji o uchyleniu decyzji SKW i Kancelarii Premiera o cofnięciu mu poświadczenia bezpieczeństwa.
Cenkiewicz powiedział, że orzeczenie NSA potwierdziło, że cofnięcie mu poświadczenia bezpieczeństwa osobowego stanowiło „rażące naruszenie prawa”. Wezwał ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza do natychmiastowego odwołania szefa SKW Jarosława Stróżyka.
Strożyk „wplątał kontrwywiad w wojnę polityczną” i dążył do „sparaliżowania funkcjonowania BBN, a tym samym całego urzędu prezydenta” – stwierdził Cenckiewicz.
Sam Nawrocki również przyjął orzeczenie jako „zwycięstwo prawdy nad kłamstwem”. Dodał jednak, że „żałuje, że żyjemy w czasach, gdy rządzący w imię walki politycznej i braku argumentów uciekają się do najbardziej podłych metod”.
Doświadczenie!
Moje zabezpieczenie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, jest istniejące i zatwierdzone przez państwo członkowskie, że nigdy nie utraciłem dostępu do informacji niejawnych, a cofnięcie mi poświadczeń bezpieczeństwa w lipcu 2024 r. przez Jarosława Stróżyka i…
— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) 15 kwietnia 2026 r
Następnie rzecznik służb bezpieczeństwa Jacek Dobrzyński potwierdził, że NSA oddaliła apelację. Dodał jednak, że nie oznacza to, że Cenckiewicz automatycznie i natychmiast odzyska poświadczenie bezpieczeństwa.
Oznacza to po prostu, że służby bezpieczeństwa musiałyby teraz ponownie przeprowadzić ocenę, w tym „nierozstrzygniętą kwestię, czy Sławomir Cenckiewicz zapewnia gwarancję zachowania tajemnicy, która jest warunkiem koniecznym dostępu do informacji niejawnych” – wyjaśnił Dobrzyński.
Dodał, że dokonując oceny, służby bezpieczeństwa wezmą pod uwagę fakt, że wobec Cenckiewicza toczy się obecnie postępowanie karne za rzekome ujawnienie tajemnicy państwowej podczas wcześniejszej pracy na stanowisku szefa Wojskowego Biura Historycznego (WBH).
W zeszłym roku prokuratorzy postawili Cenckiewiczowi zarzuty pomocnictwa byłemu ministrowi obrony PiS Mariusza Błaszczaka w bezprawnym odtajnianiu i tajemnica wydawnicza planów wojskowych w ramach próby dyskredytacji Tuska przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.
Minister sprawiedliwości @Adbodnar zwrócił się do parlamentu o uchylenie immunitetu polityka opozycji @mblaszczak więc może być ścigany za publikowanie planów wojskowych, gdy był ministrem obrony narodowej w rządzie PiS.
Prokuratorzy twierdzą, że zrobił to dla korzyści politycznych https://t.co/ObAuv0E58k
Gazety Wyborczejczołowa gazeta sympatyzująca z rządem Tuska napisała dziś, że nawet przy korzystnej decyzji NSA Cenckiewicz „nie ma szans na odzyskanie poświadczenia bezpieczeństwa”.
Zauważyli, że Cenckiewicz poza problemami z SKW wzbudził zainteresowanie ABW, która w lutym powiadomiła prokuratorów, że pomimo cofnięcia mu poświadczenia bezpieczeństwa narodowego brał udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Nawrocki i rząd pozostają ze sobą w ciągłym konflikcie, prezydent regularnie wetuje ustawy, a ostatnio blokuje powoływanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Jednakże w kwestiach bezpieczeństwa narodowego obie strony próbowały przedstawić bardziej zjednoczony front. Dziś rano, przed ogłoszeniem wyroku NSA, biuro Nawrockiego poinformowało, że prezydent wreszcie zatwierdził odkładaną od miesięcy nominację 96 funkcjonariuszy ABW.
✔️Postanowienia z 14 kwietnia 2026 r. Prezydent RP Karol Nawrocki mianował na pierwszy stopień oficerski 96 funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
✔️Na wniosek Szefa Agencji Wywiadu postanowieniami z 14 kwietnia Prezydent RP nadal 22 Medale za Długoletnią Służbę…
— Rafał Leśkiewicz (@LeskiewiczRafa) 15 kwietnia 2026 r