31 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Czekają nas zmiany podatkowe. W lipcu zmodyfikują Polski Ład

Musisz przeczytać

Niewątpliwie najważniejszym założeniem zmodyfikowanej wersji Polskiego Ładu, będzie obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc., obowiązująca w pierwszym przedziale skali progresywnej.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uchyla przepis dotyczący ulgi dla klasy średniej. Zamiast tego będzie obowiązywał hipotetyczny podatek należny za 2022 rok, wyliczony na podstawie ulgi dla klasy średniej oraz skali podatkowej, która obowiązywała od 1 stycznia do 30 czerwca br.

Według wyliczeń ekonomistów, z niższego podatku skorzystają niemal wszyscy pracownicy, w tym i zleceniobiorcy. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również osoby zatrudnione na umowie o dzieło, przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, a nawet emeryci.

Najwięcej na zmianach w Polskim Ładzie zyskają zarabiający od 12 tys. zł brutto wzwyż. Osoba z pensją 12,5 tys. zł brutto, otrzyma na rękę 8,74 tys. zł. W skali roku to więcej o ponad 4,7 tys. zł. To olbrzymia różnica w stosunku do 232 zł po wejściu w życie pierwotnej wersji Polskiego Ładu.

Wiadomo, że na zmianach podatkowych wprowadzonych w styczniu 2022 roku stracili zarabiający najwięcej, tj. ponad 15 tys. zł brutto. W pierwotnej wersji reformy, tacy pracownicy stracili 273 zł w skali miesiąca (względem stanu sprzed Polskiego Ładu), a w skali roku dawało to minus 3,28 tys. zł. Po modyfikacji programu, te osoby będą zarabiać w skali miesiąca więcej o ponad 100 zł względem stanu sprzed Polskiego Ładu. Rocznie będzie to ok. 1,2 tys. zł.

Osoby samotnie wychowujące dzieci także skorzystają na reformie. Zostanie bowiem przywrócone wspólne rozliczanie się z dziećmi. Ponadto, zwiększono limit zarobków uzyskiwanych przez dziecko bez utraty przez nie preferencji podatkowych przez rodziców. Kwota zwiększy się z 3 do 16 tys. zł.

PiS wprowadzi ulgę podatkową dla rodzin z przynajmniej czwórką dzieci (podatek dochodowy będzie naliczany dopiero po przekroczeniu kwoty 85,5 tys. zł.)

Przywrócone zostanie częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ryczałtowcy będą mogli obniżyć kwotę przychodów o 50 proc. składek zdrowotnych. Ci, którzy rozliczają się z wykorzystaniem karty podatkowej, obniżą podatek o 19 proc. składki zapłaconej w roku podatkowym, natomiast ludzie rozliczający się przy pomocy podatku liniowego będą mogli obniżyć podstawę obliczenia podatku o składki zdrowotne w danym roku podatkowym. Odliczenie nie może jednak przekroczyć 8,7 tys. zł rocznie.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły