16 C
Olsztyn
czwartek, 30 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Olsztyn otwiera biblioteki. Konieczne maseczki, książki przejdą kwarantannę

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W poniedziałek wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej zostaną otwarte. Odwiedzający będą jednak musieli przestrzegać kilku zasad. Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek odbędzie się także konkurs dla czytelników.

Biblioteka Narodowa i Ministerstwo Rozwoju przygotowały wytyczne, dotyczące funkcjonowania bibliotek w czasie pandemii koronawirusa. Odwiedzający filie Miejskiej Biblioteki Publicznej muszą przestrzegać kilku zasad:

 • Biblioteki czynne są dla czytelników od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 18 (Planeta 11: w godzinach 10-19, Abecadło: 11-19), z wyłączeniem sobót. Przerwa techniczna związana z dezynfekcją pomieszczeń trwa w godzinach 14-15.
 • Użytkownicy i bibliotekarze przebywają w bibliotece przy odpowiednim zabezpieczeniu i zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa – używają środków ochrony, między innymi w postaci maseczek.
 • Pomiędzy pracownikami i użytkownikami powinna być zachowana bezpieczna odległość minimum 2 metrów. Obowiązuje to również osoby czekające przed wejściem do biblioteki.
 • Użytkownicy mogą korzystać jedynie z wypożyczalni. Czytelnie, stanowiska komputerowe, punkty ksero oraz kąciki zabaw dla dzieci pozostają zamknięte.
 • Liczba czytelników jednocześnie przebywających w lokalu musi równać się liczbie stanowisk obsługi w danej filii. Pozostałe osoby zobowiązane są oczekiwać na skorzystanie z biblioteki przed wejściem (informacja o maksymalnej liczbie czytelników w bibliotece znajduje się przy wejściu do lokalu).
 • Wstrzymany zostaje wolny dostęp do księgozbioru dla użytkowników. Czytelnicy są zobowiązani przebywać w wyznaczonym przez obsługę obszarze lokalu bibliotecznego i odbierać książki przyniesione im przez bibliotekarzy przy ladzie bibliotecznej.
 • W celu uniknięcia ewentualnego skażenia materiałów bibliotecznych proces zwrotu i wypożyczania książek zostaje rozdzielony. Każda osoba obsługiwana jest przez dwóch pracowników z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: jeden pracownik odbiera zwracane książki, drugi zaś wypożycza.
 • Termin dotychczas wypożyczonych zbiorów został automatycznie przedłużony do 30 czerwca 2020 (dotyczy zbiorów nieprzeterminowanych).
 • Użytkownicy mają możliwość elektronicznego zamawiania oraz przedłużania telefonicznie terminu zwrotów wypożyczonych książek w celu skrócenia czasu przebywania w bibliotece.
 • Z uwagi na zagrożenie zwracane zbiory będą poddawane kwarantannie na okres 5 dni, co ograniczy możliwość wypożyczenia ich w tym czasie przez inne osoby. W katalogu bibliotecznym zostanie nadany im status “Wstrzymane wypożyczanie”.
 • Wstrzymana zostaje organizacja zajęć kulturalnych i edukacyjnych.

Od 8 maja trwa ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasłem tegorocznej akcji promocji czytelnictwa brzmi #ZasmakujWBibliotece. – Dla nas ten czas jest symbolem jedności naszego środowiska oraz kreatywności w promowaniu unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek – mówi Krzysztof Dąbkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. – Do tej pory staraliśmy się wypełnić naszą przestrzeń bogatą paletą różnorodnych wydarzeń, troszczyliśmy się o relacje i dokładaliśmy wszelkich starań, aby dostarczać radości z czytania. Dlatego mamy pewność, że najpiękniejszym prezentem jest informacja o otwarciu bibliotek.

Dyrektor podkreśla, że takie nowe otwarcie to dobry moment, aby przybliżyć pierwsze lata działalności biblioteki. Od 8 do 15 maja pracownicy MBP w Olsztynie zapraszają nie tylko do swoich filii, ale również do internetu, gdzie każdego dnia będą dzielić się smaczkami z historii instytucji.

Bibliotekarze przygotowali też inne atrakcje, między innymi konkurs wspomnieniowy czytelników, będą też radzić, jak bezpiecznie korzystać ze zbiorów w czasie zagrożenia epidemiologicznego.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły